BLOG

2017 Araç Muayene Ne Kadar? 2017 Egzoz Muayenesi Ücretleri, Araç Muayene Randevu

Araç muayene ücretleri 2017 yılında ne kadar olacak sorusuna cevap olacak yazımızda yeni yılla birlikte araç muayenesine gittiğinizde ne kadar ödeyeceğinizi öğreneceksiniz.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN..

Yeni yılda yani 2017 yılında araç muayene ücretleri yaklaşık olarak 7-10 TL arasında zamlandı. Yeni fiyatlar yaklaşık olarak %3.8 oranında zamlandı. Aşağıda 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak araç muayene fiyatları yer almıştır.

 • 2017 Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve Özel Amaçlı Taşıtlar için Muayene Ücreti: 198,24 TL
 • 2017 Kamyon, Otobüs, Tanker ve Çekiciler için Araç Muayene Ücreti: 267,86 TL
 • 2017 Motosiklet ve Traktörler için Araç Muayene Ücreti: 101,48 TL

Kaç yılda bir araç muayenesine gidilir?

Araçların muayene araları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin yeni alınan binek bir otomobil 3. Yılında muayeneye gider. Ardından iki yılda bir muayeneye gitmek zorundadır.

Binek otomobillerin haricinde yer alan kamyon, otobüs, taksi, kamyonet gibi ticari niteliği olan araçların ise her yıl muayeneye gitme zorunlulukları vardır. Aracınızı zamanında muayeneye götürmezseniz gecikme cezası uygulanmaktadır.

Aracınızı zamanında götürmezseniz her ay için %5 oranında gecikme zammı verirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Aracınızın muayene randevusunu Türkiye’de tek yetkili kurum olan Tüvturk web sitesinden alıp kendinize en yakın tüvtürk istasyonundan alabilirsiniz.

Araç muayene randevusu alırken aracın plaka, ruhsat seri no bilgileri gerekmektedir. Ayrıca muayene olacağınız ili seçtikten sonra gün ve saat bilgilerini de seçip randevu işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Araç Muayenesine giderken araçta neler olması zorunludur?

Muayeneye gitmeden aşağıdaki ekipmanların eksiksiz olduğuna emin olun;

Muayeneye giderken yanınızda mutlaka olması gereken ekipmanlar şunlardır;

 • İlk yardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme tüpü
 • Stepne (yedek lastik)

Araç Muayenesine giderken hangi evrakların hazır olması gerekir?

Araç muayenesi sırasında yanınızda bulunması zorunlu olan evrak ve belgeler şunlardır;

 • Araç ruhsatı
 • Zorunlu trafik sigortası
 • Aracınız LPG’li ise montaj tespit ve sızdırmazlık raporları

2017 Egzoz Muayene Ücretleri Ne Kadar Oldu?

2017 yılında Egzoz Gazı Emisyon ölçümü KDV dahil 50 TL olacaktır. İlk kez Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak olan araç sahipleri Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı içinde ayrıca 8 TL bunun için ödeyeceklerdir.

21 Yorum

 1. Devlet, köyde derede akan sudan, tavuktan çıkan yumurtadan, şehirde binilen ticari taksiye kadar elini uzattı; mtv eski bir vergi çeşidi sayılır böylesine yeni vergiler çıkınca en azından eskilere bir hafiflik sağlayalım be padişahım(!)

  Cevapla
 2. İnsanları araç muayenesine teşvik için uygun fiyat yapmaları gerekirken zorla muayene yaptırmayın diyorlar iki yıl +iki yılda muayenesiz binerim size vereceğim parayi ceza olarak devlete öderim daha iyi…..

  Cevapla
 3. devlet kolay para toplayacağı kullanım yerlerini çok iyi biliyor,çok şahane soygun düzeni kuruyor. Bu nasıl halk adamlığı ?..

  Cevapla
 4. on dakıkalık muayane ucreti 200 tl yazık be kardesim bu insanlara öyle boyle 500 lırayı buluyor nerde halkcı devlet bunun neresinde

  Cevapla
 5. Devlet bu şekilde halktan fazla vergi aldıkça bereketini kimse görmez. Bir kağıdın bedeli 8,5 TL bir ölçüm bedeli 50 TL. Muayne 200 TL . Peki bunun maliyeti yüzde kaç ? Teknolojik bir şey değil Bulunmaz hint kumaşı değil.

  Cevapla
 6. Ne bedevasi herhil vergi subu derken yilda 4000 lira gibi bir mevla harcaniyo . Dunyanin neresin de böylebir harcsma var.

  Cevapla
 7. Haa bu arada değeri 10 kuruş bile etmeyen bir belge içinde 8,5 TL isteniyor… Yuh ki yuh… Ayıp, ayıp… 😡😡😡

  Cevapla