BLOG

2017 Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

2017 EHLİYET SAĞLIK RAPORU İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

İlk kez ehliyet alacaklar, eski ehliyetini yenileyecekler doktordan sürücü olur sağlık raporunu almak zorundalar. İşte bu noktada çok sorularla karşılaşıyoruz, aile hekiminden ehliyet sağlık raporu alınır mı, tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu alınır mı, ehliyet için sağlık raporu almak kaç para gibi bu sorular.

2020 tarihi itibariyle tüm eski ehliyetler değişecektir. 2020 itibariyle de ehliyetler 5-10 yılda bir değişeceği için sağlık raporu her defasında gerekli olacaktır. M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F ehliyet sınıfları 10 yılda bir ehliyetini yenilemek zorundadır. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G ehliyet sınıfları sahipleri de 5 yılda bir değiştirmek zorundadırlar.

Öncelikle 2016 yılında uygulanan sağlık raporları ile ilgili yönetmelik halen devam etmektedir. 2017 yılı ehliyet sağlık raporu alma iş ve işlemlerinde herhangi bir değişiklik yoktur. Yani 2017 yılında da aile hekimleri kişide bir sağlık problemi yoksa sürücü sağlık raporu verebilir. Eğer bir sağlık sorunu görür veya şüphe ederse hastaneye uzman doktora yönlendirebilir.

Ehliyet sağlık raporunu nereden alabilirim?

Ehliyet almak için sağlık raporunu nereden alacağım, hangi hastaneler ehliyet raporunu veriyor?

  • Aile hekimlerinden
  • Sağlık bakanlığına bağlı hastaneler veya üniversite hastaneleri,
  • Özel hastanelerden
  • Özel tıp merkezlerinden
  • Özel polikliniklerden

Sürücü olur sağlık raporunu alabilirsiniz.

Aile hekimi ehliyet sağlık raporu verir mi, aile hekiminden sağlık raporunu nasıl alırım?

Aile hekiminizden sürücü olur sağlık raporunu ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Eğere hekim gerek görürse bir üst hastaneye sevk edebilir. Aile hekiminiz ben ehliyet sağlık raporu vermiyorum diyemez.

2017 yılında ilgili bakanlık tarafından sağlık raporlarının verilmesiyle alakalı yeni ve farklı bir duyuru yapılmadığından basında çıkan yalan, yanlış haberlere inanmayınız.

Ehliyet için Sağlık raporu almak ne kadar?

  • Aile hekimi ücretsiz. Sağlık probleminiz yoksa tabi.
  • Aile hekiminiz sizi devlet hastanesine yönlendirirse bir hekim için 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesinde bir hekim için 75 TL
  • Ehliyet sağlık raporu için sağlık kuruluna girmeniz şartsa devlet hastanesinde 200 TL, Eğitim araştırma, Üniversite hastanesinde 300 TL
  • Özel hastaneler veya poliklinikler fiyat anlamında farklılık gösterebilirler. O yüzden sormanız gerekir.

4 Yorum