BLOG

Ehliyet Sınavı Ücreti Ne Kadar? Ehliyet Sınav Ücreti Nereye Yatırılır?

2017 ehliyet sınav ücreti ne kadar, ehliyet sınav ücret hangi bankaya yatırılır, ehliyet sınav harçları gibi konulara açıklık getirmek ve sürücü adaylarına yardımcı olabilmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.  Girilen veya girilecek olan her teorik ehliyet sınavı ya da direksiyon sınavı için Meb’e bir miktar para yatırmanız gerekmektedir. Bu para her yıl bir önceki yıla göre 10 TL gibi bir miktarda zamlanıyor. 2017 için yazılı ehliyet sınavı için 80 tl ücret ödemek zorundasınız.

Ehliyet almak için ödenen sınav harcı her yerde aynıdır. Yani ilden ile veya sürücü kursundan sürücü kursuna değişmez, sabittir. Yazılı ehliyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı’nın direk hesabına yatırılmaktadır.

 Gelelim bu 2017 ehliyet sınav ücretini hangi bankaya yatırılır veya ehliyet sınav parası nasıl yatırılır, Ehliyet sınavı ücretleri Türkiye’de aşağıdaki bankalara yatırılmaktadır.

  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank

Şubeye gitmeden banka ATM lerine de yatırılabiliyor. Yukarıdaki bankalarda internet şubesi kullanan müşterileri de bankanın internet şubesinden ehliyet sınav ücretlerini ödeyebilmektedir. Ehliyet sınav ücretinin ATM den yatırabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Atm de kartsız işlemler seçilir,
  • Ödemeler menüsünden Meb ödemeleri
  • Ardından girilecek olan sınavın kaçıncı sınav olduğu seçilir (örneğin 2016/2 gibi) ve ardından TC kimlik numaranızı girip işleminizi bitirebilirsiniz.

Ehliyet sınav ücretlerini ister ATM den, ister de internet şubeden yatıranlardan komisyon veya masraf alınmamaktadır.