BLOG

2017 Otomatik Vitesli Araç için Ehliyet nasıl alınır?

2017 Otomatik vitesli araç kullanmak için ehliyet alma

Otomatik vites ehliyet nedir, nasıl alınır, otomatik ehliyet için yaş sınırı kaçtır, Otomatik Vites ehliyet ücreti ne kadar gibi sorularınıza cevap verecek yazımıza hoş geldiniz.

2017 yılında otomatik vitesli araç kullanabilmek için ne yapmak gerekir?

Sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile birlikte 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle otomatik vites araç uygulamasına geçilmiştir.

Bütün ehliyet sınıfları için olan kurallar otomatik araç sürücüleri için de geçerli yazılı sınavı kazanan, yine otomatik, sınav vitesli araçta yapılan direksiyon sınavını da geçen adaylara verilen ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir denmektedir.

Otomatik vitesli ehliyetin düz (manuel) vitesli ehliyetten farkı nedir?

Eğer kişi otomatik vites için ehliyet almışsa kişinin sürücü belgesinde “sadece otomatik araç kullanabilecekleri” yazar ve dolayısıyla düz vitesli araç kullanamaz.

Otomatik vitesli ehliyet için yaş sınırı 18 dir,  b sınıfından bir farkı yoktur.

Otomatik vitesli ehliyet dönemi en çok bayanların işine geldi. Çünkü manuel vitesli araba ile ehliyet almakta zorlanan bazı bayan sürücüler otomatik vitesle rahatlıkla ehliyet alabilmekteler. Yani yeni sistemle birlikte otomatik şanzımanlı araç ile eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece otomatik araç kullanabilecekleri belirtilecek.

Eğer kişi otomatik vites için ehliyet alıp, B sınıfı ehliyetinde otomatik şanzımanlı araç kullanabilir ifadesi bulunup da manuel vitesli araç B grubu kullanabilmek için yeniden direksiyon eğitimine katılıp tekrar direksiyon sınavına girmesi zorunlu olacak. Bu da kişiye ek bir maliyet çıkaracak.

Bize göre kişi manuel vitesli sürücü belgesi almalı, yani her araçta otomatik vites olmadığından başka bir aracı kullanmak istediğinde kullanamayacak, eğer kullanırsa da 2017 için 95 TL trafik cezası ödeyecektir.

3 Yorum

  1. Merhabalar, ben normal ehliyete yazılıp yazılı sınavı geçtim ve direksiyon eğitimlerine başladım. Fakat sanırım direksiyon sınavını geçmem hayli zor olacak. Şuan otomatik olarak almak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ?

    Cevapla
    1. Otomatik vitesli araçlar düz vitesli araçlardan yaklaşık 5000-10000 arası daha pahalıdır. Nasıl alacağınıza gelirsek bütçeniz dahilinde alabilirsiniz, b sınıfı otomatik vites ehliyeti içinse sürücü kursuna kaydolup önce yazılı ardından da direksiyon sınavına girip başarılı olmanız gerekir.

      Cevapla