BLOG

Arabam Ne Kadar Yakar Hesaplama, Arabam Kaç Yakar?

Aracınızın ne kadar yaktığını öğrenmek için aşağıdaki arabam kaç yakar hesaplama formundan alınan akaryakıt bedeli ve gidilen yol uzunluğunu girmeniz yeterli. Ardından arabanız az mı yakıyor, çok mu yakıyor öğreneceksiniz.

Alınan Yakıt Bedeli
Kaç km gitti

Aracınızın ne kadar yaktığını öğrenebilmek için, arabam ne kadar yakıyor adlı formumuzdaki gerekli verileri girerek aracınızın kilometrede (km) ne kadar yaktığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca 100 km, 500 km, 1000 km gittiğinizde aracınızın ne kadarlık bir yakıt tüketimi yaptığını öğrenebileceksiniz.

Aracınızın ne kadar yaktığını öğrenebilmeniz için ve Yakıt tüketimi hesaplama aracımızı doğru bir şekilde kullanabilmek için izleyeceğiniz yol şu şekilde olmalıdır;

 • Önce aracınızın deposunu tamamıyla doldurup fulleyin gerekmektedir. Pompacı deponuz dolduğunda yani tık sesi geldiğinde devam etmemesini özellikle söyleyin o anda yakıt doldurmasını sonlandırın ve aracınızın kilometre sayacınızı sıfırlayın yada aracın km bilgisini not edin.
 • Ardından tam dolu depoyla en az 100 km gidin.
 • 100 km gittikten sonra tekrar benzin istasyonuna gidin ve aracınızın yakıtını tekrar tam doldurtun.
 • Yakıt tutarını yukarıdaki yakıt değeri kısmına girin.
 • Ödediğiniz yakıt tutarını gidilen yol uzunluğuna yani 100 km eğer fazlaysa o değeri yukarıya yazın.
 • Hesapla butonuna tıkladığınızda son alınan yakıt bedeli neyse gidilen yol mesafesine bölünecek ve aracın yakıt tüketimi yani kilometre başına ne kadar yaktığını öğreneceksiniz.
 • Lpg, dizel veya benzin tüm yakıt türleriyle ilgili yakıt tüketimi hesaplaması yapabilirsiniz.

Örnek verelim; Aracımın deposunu tam olarak doldurdum yani fulledim.

Ardından 100 km gittim ve tekrar benzin istasyonuna girdim ve depomu tekrar fulledim ve 32 TL tuttu.

32 /100=0.32 TL yani 32 kuruş elde ederim. Yani aracım kilometre başına 32 kuruş gibi bir yakıt yakmaktadır. Bu noktadan hareketle 1000 km yol gittiğimde 320 TL lik yakıt tüketimi yaptığını anlayabilirim. Burada diğer bir önemli nokta da bu değerler şehirler arası yollarda daha düşmektedir. Çünkü şehirler arası yollarda dur-kalk, ışık gibi yakıt tüketimini artıracak etmenler olmadığından aracınız daha da az yakacaktır. İsterseniz dediğimiz hesaplamayı şehirler arası yolda da yapıp şehirler arasında kilometre başına ne kadar yakıt tüketimi olduğunu da öğrenebilirsiniz.

4 Yorum

 1. merhaba herkese benim önceden mercedes e200 2000 model aracım vardı lpg li,37 litre gaz ile şehir içi şehir dışı farketmeden 396 km yol yapıyordum, sonra mercedes clk 200 sport 1998 model araba aldım yine 37 litre depo ile şehir içinde 300 şehir dışında 348 km yapıyorum, ikiside manuel vites ve 2000 motor, bu clk nın yaktıgı normalmi, clk ya benzin dayanmıyor çeyrek depo ile 85 km yapıyorum.teşekkürler

  Cevapla
  1. Benzinli araban var, ama yinede 40 kuruş bana çok geldi, çok agresif araba kullanıyorsan ve trafikte dur kalk çok yapiyorsan araç fazla yakar, bu değerler normal

   Cevapla