BLOG

Araç Gösterge Paneli Işıklarının Anlamları, Araç Ön Paneli Göstergeleri

Aracın ön panelinde bulunan göstergeler ve anlamları, araç gösterge tablosu üzerindeki semboller neler, araç gösterge tablosundaki sembollerin anlamları. Özellikle son ehliyet sınavlarında aracın ön panelinde bulunan işaretlerin ne anlama geldikleri sorulmaya başlandı. Arabada motoru çalıştırmak için anahtarı çevirdiğimizde uyarı ışıkları yanar. Birkaç saniye sonra bu ışıkların çoğu söner. Yeni sistem araçlarda uyarı ışıkları çok daha fazladır,adeta uçak kokpiti gibidir. Şimdi bu gösterge panelindeki ışıkların ne anlama geldiğini, araçların gösterge panelindeki sembollerini tek tek açıklayalım.

yakit-uyarisiAraçta yakıtın durumunu gösterir, sarı renk yandıktan sonra en fazla 50 km gider. Fakat depodaki tortu yüzünden ışığın yanmadan yakıt alınması gerekir.
uzun-farlarAraçta uzun farların açık olduğunu gösteren mavi renkli ışıktır. Karşıdan araç geldiğinde kapatılmalıdır, yanlış kullanılırsa trafik cezası kesilir.
sol-sinyalAraçla sola dönülmeden önce yakılan lambadır. Araç direksiyonu düzleştiğinde kendiliğinden söner.
sag-sinyalAraçla sağa dönülmeden önce yakılan lambadır. Aracın direksiyonu düzleştiğinde kendiliğinden söner.
park-lambalariPark lambalarının açık olduğunu gösterir.
on-sis-lambasiAracın ön sis lambasının açık olduğunu gösterir. Yolun sis, yağmur gibi doğa olayları yüzünden az görülmesi durumunda kullanılır.
motor-yagi-ikazAracın anahtarı çevrildiğinde sönmez ise araçta yağ sorunu olduğunu gösterir. Bu yüzden araç kontağı ilk kademeden sonra beklenmeli, arıza motor yağı ikaz ışıklarının kontrolü yapılmalıdır. Motor yağı azalan araç ile yola çıkmanın çok ciddi araç arızalarına ve yüklü tamir paraları vermenize neden olabilir.
motor-arizasiAraçta motor arızasının olduğunu gösterir. Araç durdurulup ne olduğu belirlenmelidir.Gerekirse yardım alınmalıdır.
kisa-farAracın kısa hüzmeli farının açık olduğunu gösterir.
isitma-bujisi-ikaziIsıtma bujisi dizel araçlarında bulunan ve görevi; silindirin içindeki soğuk havanın ısınmasını sağlayan motor parçasıdır.
hava-yastigi-ikazAraçta bulunan hava yastıklarında (airbag) bir arızanın olduğunu belirtir.
hararet-gostergesi Araç motorunun bazı sebeplerden dolayı soğumamış ise bu uyarı lambası yanar. Bu ikaz ışığının anlamı araç hararet yapıyor dikkat et demektir.
fren-arizasiFren sisteminden muhtemel bir problemin olduğunu ya da el freninin çekilmediğini belirten ikaz ışığıdır.
fren-balatalariFren balatalarının ısınmasından dolayı yanar, genellikle yokuş aşağı giderken uzun süreyle sık sık frene basınca olur.
esp-uyarisiAraç keskin virajlarda ve hızlı şerit değiştirmeleri önlemek amacıyla motora fren uygular ve uyarı ışığı yanar.
absAracın kontak anahtarı çevrildiğinde kısa süre yanar. sonra kendiliğinden söner. Eğer ki; ABS ikaz lambası, kontak çevrildiğinde yanmaz ise, yanıp bir daha sönmez ise, yada yolculuk esnasında yanar ise bir sorun olabilir.
emniyet-kemeri-uyarisiEmniyet kemeri takılmadığında bu uyarı ışığı yanar.
dusuk-seviye-silecek-suyuSilecek suyunun azaldığını gösterir.
dortluleri-yakmaAracın dörtlülerini yakmaya yarar.
dortlulerAracın tüm sinyallerinin yandığını yani dörtlülerin yandığını gösterir.
arka-sis-lambalariAracın arka sis lambalarının açık olduğunu gösterir
arka-cam-reziztans Aracın arka camındaki buğulanmayı almak için kullanılır.
arizali-ampulAraçta arızalı lamba olduğunu gösterir.
kapilar-acikKapılardan biri veya birkaçının açık unutulduğunu gösterir.
hiz-sinirlayiciHızınızı sınırlamaya yarar, örneğin 100 Km nin üstüne çıkmak istemiyorsanız hız limitörünü ayarlarsınız.
hiz-sabitleyiciHız sabitleyici, hızınızı belli bir hıza ayarlayıp yol boyunca o hızda gitmenize yarayan göstergedir.
airbagAirbaglar i gösterir.

 

arac-yakit-gostergesiAracın  yakıt göstergesidir. Araç yakıtının ne kadar kaldığını gösterir.
arac-hiz-gostergesiAracın hız göstergesidir.
motor-hareret-gostergesi Aracın motorunun sıcaklıkla ilgili bilgi verir, eğer motor çok ısındıysa araç acilen durdurulmalı ve sorun çözülmelidir.
motor-devir-sayisi Araç motor devrini gösterir. Vites değiştirirken 3000 devri geçmemeye özen göstermek gerekir.

37 Yorum

 1. Sa akadaslar benim 2000 model boram varyol bilgisayarinda anlik tuketiminin yaninda daire carpraz sekilde ikiye bolunmus bir isaret var kirmizi renkli nedr bu isaret

  Cevapla
 2. Aracım 2003 kango yürür vaziyette giderken hararet çizgisi normal ancak hararet lambası yandı söndü daha sonra tekledi nedendir.

  Cevapla
 3. motor arızasının olduğunu gösteren simge kontağı cevirdikten sonra bütün ışıklar söndükten sonra sönmüyor motoru çalıştırınca sönüyor bu sıkıntılı birşey mi acaba ??

  Cevapla
 4. farlardan birinde temasızlık vardır en yakın zmadna gösterin bir ustaya araçınızda farlar kapalıykende uyarı veriyorsa aracınızın farlardına temasızlık var demeki

  Cevapla
 5. Selamun aleyküm arabanın gösterge panelinde sis lambasının ısıgı gelip gıdiyo neden yapar acaba farlar kapalıyken

  Cevapla
  1. Muhtemelen elektrik arızası sırasında lamba göstergesi ne elektirik verilmiş rastgele yanıp sönüyorsa mutlaka soyulmuş bir kablo vardır.. dikkat edin bir sistem devreye girdiğinde yaniyordur örneğin frene basınca böyle bir durum söz konusu ise tesisat tamirinde bir hata yapilmistir

   Cevapla
  1. Motorda görevini yapmayan birsey vardır.
   Bende devamlı yanıyor bakımda bilgisayarla sifirlanmadigi için yandı durdu.sîfirladim yine yanıyor. Bazen arızalar giderdikten sonra sifirlanmadigi gerekiyor.bu eylem yapılmamış durum devam eder.kuşku duymayın. Tamirci gidip sîfirlatin.

   Cevapla
 6. Arkadaşlar playstore de araç gösterge lambaları yazınca yağ lambası sembollü bir uygulama var.çoğu ışık anlamı kısa şekilde anlatıyor. İşinize yarayabilir.

  Cevapla
 7. Araç ford curier 2016 model.21000 de. Biraz önce motoru bakima göturun diye uyari verdi ve anahtar işareti yandi. Niçin acaba.?

  Cevapla
 8. Arkadaşlar arabamın motor gostergesi yaniyor motorda bir sorun var bir gun once arabada agir yuk vardi ve yuksek bir yere tirmaniyorduk onunla alakali ne gibi bir sorun olabilir?cok acil lutfen

  Cevapla
  1. BÜŞRA HANIM SARI RENK MOTOR RESMİNDEN BAHSEDİYORSANIZ MOTORDA BİR PARÇADA ARIZA OLDUĞUNU BİLDİRİR ANCAK ACİL DURMANIZI GEREKTİRMEZ CİDDİ BİR TEHLİKE YOK AMA GENEDE FIRSAT BULIUNCA BİR SERVİSE VEYA TAMİRHANEYE GÖSTERMEKTE FAYDA VARDIR AMA GAZA FAZLA YÜKLENİP DEVİRLİ KULLANDIYSANIZKİ YÜK FAZLAYDI DİYORSUNUZ MUHTEMELEN SIKIŞAN EKSOZ GAZLARI VE OKSİJEN SONDASI ARIZASIDIR COKDA ÖNEMLİ BİR SORUN YOK BİR İKİ ÜN SONRA KENDİLİĞİNDEN SÖNER ZATEN

   Cevapla
 9. Dacia garantili ürününün arkasında durmuyor aracın motorunun etrafında yağ lekeleri var, garantili motordan yağ eksilmiş kullanıcı hatası diyolar herseyi kullanıcı hatası diyolar

  Cevapla
 10. Araç kiralıcam kiralarlarken daha sonradan sorun yaşamamam için neleri kontrol ettirmeliyim tavsiyeniz varmı beyler yağ su vs herhangi bişey

  Cevapla
 11. Merhaba aracim 1. Viteste kalkarken 2.vitese geçiş esnasında hararet ve yağ lambası yaniyor 2.vitese geçişten sonra sonuyor. Yavaş ca kalkarken yanmiyor ama yardım edebilecek var mı

  Cevapla
 12. aracımın sisler ve parkları degstırdm ama ekranda ikaz veriyo sonra kaputu acıyom beyin 5 dakika ikaz veriyo kesiyo sizce ampuller uyum saglamadıgı ıcin oluyo 2016 fiat fiorina

  Cevapla
 13. Yağ işareti olsn soru vardı araç çalışır durumda iken yağ ışığı yanıyor ise araçta yağ sorunu var demek ariza vsr demek deilmi

  Cevapla