BLOG

Araç Muayene Ücreti ve Araç Muayene Gecikme Cezası Hesaplama

Araç muayenesi yaptırdığınızda ne kadar ödeyeceğinizi, araç muayenesi ücreti hesaplama formundan aracınızın türünü, gecikme var mı yokmu, gecikme varsa ne kadar gecikmeniz olduğunu girin ve ödeyeceğiniz muayene ücretini hesaplayın.

Yıl :
Araç :
Gecikme :

Araç Muayene Gecikme Süresi Nasıl Hesaplanır?

Aracınızı eğer zamanında muayeneye götürmezseniz her ay için ödemeniz gereken muayene ücretinin %5’i kadar gecikme cezası ödersiniz.

Araç Muayene Gecikme cezası nasıl hesaplanır?

Örneğin 1 gün bile araç muayene tarihinizi geciktirirseniz, 1 aylık gecikme cezası ödersiniz. Örneğin 2 ay 1 gün geçirirseniz de 3 aylık gecikme cezası ödersiniz. 2017 için otomobil muayene tarihini 3 gün geçiren Ahmet Bey normalde 198.24, 1 aylık muayene gecikme cezası ile birlikte 198.24’ün %5’i yani 9.91 TL ile birlikte 208.15 TL olarak muayene ücreti ödeyecektir. Sonuç olarak muayeneye gitmediğiniz her ay için %5 gecikme cezası ödersiniz.

Araç Muayenesi için randevu alma nasıl yapılır?

Araç muayenesi TÜV Türk’ün istasyonlarından yaptırılmaktadır. TÜV Türk’ten muayene randevusu alabilmek için ilgili sayfadan randevu almalısınız. Randevu almak için tıklayın.

Araç muayene randevunuzu aldığınız gün randevu saatinden yaklaşık 30 dk- 1 saat önce orada olmanız işlemleri yetiştirebilmenize yardımcı olur. Sıra numarası aldıktan sonra ruhsatı gişeye teslim edip aracınıza geçiyorsunuz numaranız yandıktan sonra aracınızı kanalın üstüne çekiyorsunuz, gerisini Tüv Türk personeli halletmektedir.

Araç Muayenesine Gitmeden Önce;

  • Aracın teknik eksikliklerini giderin, yanmayın lamba ampul, lastik kontrolleri gibi.
  • Aracınıza ait borç bilgilerini kontrol edin, eğer aracınıza ait trafik cezası, vergi borcu gibi borçlar çıkarsa ödeyip öyle gidin.
  • Egzoz muayenenizin tarihi geldiyse yaptırın.
  • Aracınızda yangın tüpü, ilk yardım çantası gibi malzemeleri temin edin.

6 Yorum

    1. Yaptırımınıza bir engel yok fakat 5 ay varken muayene pek akıllıca olmasa gerek cebiniz açısından

      Cevapla