BLOG

Direksiyon Sınavı Araç Tanıma, Yeni Direksiyon Sınavı Araç Bilgisi Sorgulama

2016 Yeni Direksiyon Sınavların Sorulacak Sorular ve Cevapları

Direksiyon sınavları 2016 yılı itibariyle baya değişikliklere uğradı. Yeni direksiyon sınavlarındaki değişikliklere kısaca bir göz atarsak;

Direksiyon sınav süreleri 5 dk artırıldı, istop hakkı 2 ye çıkarıldı, diğer bir önemli başlık ise artık direksiyon sınavlarında sürücü adaylarına aracın parçaları, aracın göstergeleri gibi bazı konularda sorular sorulacak ve sürücü adayları bu sorulardan 5 tanesine cevap veremezler ise direksiyon sınavından kalmış sayılacaklar.

Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek

Araçların stabil bir şekilde gidebilmeleri, fren mesafelerinin düzgün olabilmesi için lastiklerinin belli basınç değerlerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden araç sürücüleri lastik basınçlarını araç kitapçığından bulup ara ara kontrol etmelidirler. Araç lastikleri belli bir yıldan sonra kullanılmasalar bile rafta dursalar bile 10 yıl sonra kullanılmamalıdırlar.

Fren sistemlerini (el/ayak) gösterecek, Aracın kaç vitesli olduğunu bilecektir

el-freni-vites

Aracın el freninin nerede olduğunu gösterecek ve hangi durumlarda el freni çekmesi gerektiğini bilecektir. Ayrıca aracın vites bilgilerine de hakim olacaktır.Aracın kaç vitesli olduğunu ve vites geçişlerini geri vitesinin vs bilmelidirler.

Işıklandırma sistemi (Araçtaki bütün lambaları açıp kapattıracak)

arac-ici-aydinlatma

Aracın içindeki aydınlatma ışıklarını açmayı kapamayı bilecek ve yerlerini göstermesi istenecektir.

Yağ ve su göstergeleri gösterilecek. Hangi durumda tehlike olduğunu bilecek.

hiz-yakit-devir-gostergesi yag-su-motor-ariza-gostergeleri

Araç için yandıklarında tehlike durumunu gösteren önemli göstergelerden olan Yağ göstergesini, Hararet göstergesini, Motor arıza göstergesini, Akü göstergesinin ne anlama geldiklerini bilecek bu ışıklar yandığında da araç trafiği tehlikeye atmayacak biçimde sağa çekilmeli ve tamiri için yardım çağrılması gerekmektedir. Motor devrinin ne olduğunu ve göstergesinin yerini, hız göstergesinin nerede olduğunu, yakıt göstergesinin nerede oluğu gibi sorulara cevap vermeleri gerekmektedir.

Sinyal ikaz ışıklandırmalarını çalıştıracak

sinyal-kolu

Aracın sağa ve sola dönüş yapmadan önce kullanılan sol ve sağ sinyalleri kullanmayı, yağmurlu ve sisli havalarda kullanılan ön ve arka sis farlarının nasıl yakıldığını hangi durumlarda kısa farların ve hangi durumlarda da uzun farların kullanılması gerektiğini bilmelidirler.

Gaz ve debriyaj pedallarını gösterecek

debriyaj-fren-gaz

Aracın ayak pedalları sırasıyla soldan sağa debriyaj, fren ve gaz dır. Debriyaj sadece sol ayakla kullanılır. Fren ve gaza kesinlikle sağ ayakla basılmalı, sol ayak bu pedallar da kullanılmamalıdır. Otomatik vitesli araçlarda debriyaj olmaz sadece fren ve gaz olur.

Akünün yerini gösterecek

araba-akusu

Aküler araç için elektrik enerjisi üreten ve kullandıran parçadır. Genellikle 3-5 yılda bir ömrünü tamamlarlar. Araçlarda eğer marş basmaz, ışıkları yanmaz ise bu genelde akünün bittiğinin göstergesidir. Bu durumlar da çalışan başka bir araçtan + kutuplar + ya, – kutuplarda – ye bağlanarak boş akü şarj edilir fakat bu sadece geçici bir çözümdür. Gerçek çözüm ise yeni akü almaktır.

Yakıt göstergesindeki yakıt durumunu bilecek

hiz-yakit-devir-gostergesi

Aracın ne kadar yakıtı kaldığını gösterir. Araçta yakıt çok az kaldığında sarı ışık uyarısı verir ve yaklaşık 30-40 km araç gidebilir. Fakat size tavsiyemiz aracın deposunda tortu olabileceği için mümkünse araçların depoları çeyreğin altına düşmeden yakıt alınmalıdır.

Direksiyon kumandalarını (Uzun/kısa far, sinyal kolu ve silecek kolu) gösterecek

sinyal-kolu

Araç kaputunun açacak, motor yağı/soğutma suyu konma yerini gösterecek

motor-kaputu-acma-kolu

Araç motor kaputunu açmak için kullanılır. Genelde direksiyon simidinin sol alt çaprazında bulunur.

motor-yagi-kapagi

Araçlarda motor yağı belli kilometrelerde bir değiştirilmelidir. Aracın modeline göre 10-15 bin kilometrede bir araç yağı değiştirilmelidir. Motor yağı çubuğu motorun yağ seviyesinin kontrolü için kullanılan parçadır. Araçlarda motor yağının seviyesinin ne çok az ne de çok fazla olmaması gerekir.

Araç bagajını açacak (stepne, kriko, reflektör, ilkyardım çantası) ve gösterecek

stepne-buji-kriko

Araçlarda yedek 1 adet stepne (yedek lastik) bulunur. Aracın lastiği patladığında araç kriko yardımıyla yerden havaya kaldırılıp, bijon anahtarı ile tekerlek araçtan sökülür ve stepne takılır. Ama bizden size tavsiye aracınızda ayak pompası bulundurun ve lastik patladığında ayak pompasyla şişirin ve en yakın lastikçiye giderek değiştirmek zorunda kalmayın.

Dikiz aynalarının ayar yerini gösterecek

ayna-ayari-cam-acma-kapama

Aracın ayna ayarlarının yapıldığı kısımdır. Sağ ve sol ayna ayarı her sürücü için farklıdır. Çünkü her sürücünün boyu farklı olduğundan ayar yapması gerekir.

Cam sileceklerinin suyunun konulma yerini gösterecek

cam-silecek-suyu

Aracın ön camını temizlemek için kullanılan silecek suyu haznesinin nerede olduğunu sürücü adayları bilmelidirler.