BLOG

Direksiyon Sınavı Sonuçları 14-15, 21-22 Ocak 2017

Direksiyon Sınavı Sonuçları Hakkında Yorumlar ve Direksiyon Sınav Sonuçlarını Değerlendirme bu sayfada.

17 aralık 2016 ehliyet sınavından geçen adaylar için direksiyon ana sınav tarihleri, 214-15, 21-22 Ocak 2017 tarihlerinde yapılacaktır. Direksiyon sınav tarihinizi sürücü kursunuzdan en net şekilde öğrenebilirsiniz.

Sonuçta ekim ayı içinde ilçelerin yoğunluk ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin plan ve programlarına göre ekim ayının her hafta sonu direksiyon sınavları yapılacaktır. Bazı ilçelerde sadece cumartesi bazı ilçelerde sadece pazar ve bazı ilçelerde de hem cumartesi hemde pazar gün direksiyon sınavı yapılmaktadır.

Ocak ayı içinde yapılacak direksiyon sınav tarihleri 14-15 ve 21-22 ocak 2017 tarihleridir.

Direksiyon sınavına girmeye nasıl hak kazanırım?

Yazılı ehliyet sınavından 70 ve üzeri puan alan sürücü adaylarımız direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Artık önlerinde tek engel direksiyon sınavından geçmektir artık. Yeni müfredat ehliyet sınavlarına geçildiğinden beri direksiyon sınavları çok zorlaşmıştır. Artık geri geri park edemeyen aracı istop ettiren birçok aday direksiyon sınavlarından geçememektedir. Gelelim girdiğiniz direksiyon sınavlarının sonuçlarını öğrenme ve değerlendirme konumuza.

Direksiyon sınav sonuçlarını ne kadar zaman içinde öğrenirim?

Direksiyon sınavınız başladıktan ve eğer direksiyon sınavınızda hata yapmazsanız sınavınız 30 dakika sürer. Yanınızda oturan komisyon üyesi ve arkada oturan diğer komisyon üyesi size araçtan inmenizi söylemediği sürece sınavınız devam eder. Eğer komisyon üyeleri sınav bitimine kadar olumsuz herhangi bir olumsuz bir şey söylemezse ve sizi araçtan indirmediyse sınavdan geçtiniz demektir, tabi son anda bir hata yapmadıysanız. Tüm sürücü adaylarının direksiyon sınavları bittikten sonra akşam saat 18:00-19:00 gibi direksiyon sınav sonucunuzu kursunuzu arayarak öğrenebilirsiniz ya da sürücü kursunuz direksiyon sınav sonucunuzu sms aracılığıyla size bildirir.

Direksiyon sınavından geçmeEhliyet yazılı sınavında kaldım, direksiyon sınavına girebilir miyim?

Ehliyet teorik sınavında 70’in altında puan alanlar başarısız sayılır ve direksiyon sınavına giremezler. Yazılı ehliyet sınavından kalanlar yeni yazılı sınav için ücretini yatırıp tekrar sınava girmelidir. Girdikleri yeni yazılı sınavından geçerlerse ancak direksiyon sınavına katılabilirler.

Direksiyon sınavlarına kaç defa girebilirim, direksiyon sınavına girme hakkım kaç tanedir?

Sürücü adaylarının direksiyon sınavlarına4 defa girme hakları vardır. Bu 4 direksiyon sınav hakkınızda bittiyse tekrar sürücü kurs ücreti ve direksiyon sınav ücreti ödeyip yazılı ehliyet sınavına girmeden 4 direksiyon sınav hakkı elde edersiniz. 8 direksiyon sınavı sonunda hala geçemeyen sürücü adayları, yazılı ehliyet sınavına girerek 1. haktan tekrar başlayabilirler. Bu sürücü adaylarının dosyalarında süresi geçen veya eksik evrak varsa bunlar tekrar düzenlenir.

 Direksiyon sınavı içim sınav giriş kartımı nereden ve ne zaman alabilirim?    

Aynen yazılı ehliyet sınavlarında olduğu gibi direksiyon sınavına da girerken sınav giriş kartınızı almalısınız. Sürücü adaylarının unutma olasılığına karşı sürücü kursları direksiyon sınavına giriş kartlarını sınav gününde sınavın yapılacağı araçta hazır tutarlar.  Sürücü adayları direksiyon sınavına sadece nüfus cüzdanları,  pasaportlarıyla  yada varsa başka sınıf sürücü belgeleriyle gelmeleri gerekir. Direksiyon sınavlarında kurum kimlik kartları, sigorta kartı, evlenme cüzdanı gibi belgeler asla kabul edilmemektedir. Bu yüzden komisyon üyeleriyle tartışmaya girmenizin hiç faydası olmaz, sınava alınmazsınız.

 Direksiyon sınavları saat kaçta başlar, direksiyon sınav saatimi nasıl öğrenirim?      

Direksiyon sınav saatiniz ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından direksiyon sınavından 2 gün önce belirlenmektedir. Adayları direksiyon sınav saatleri belli olup sürücü kurslarına gerekli bildirimler yapıldıktan sonra sürücü adaylarına mesaj ya da telefon ile aranıp sınav günleri ve saatleri bildirilir.

 Direksiyon Sınavına Geç Kalırsam Ne Olacak?

Direksiyon sınav saatinizi öğrendikten sonra ya sürücü kursunuz aracılığıyla ya da kendi imkanlarınız ile direksiyon sınavının yapılacağı güzergaha en az 1 saat önceden gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirler de trafik olduğundan bazı adaylar direksiyon sınavına yetişememekte ve hakları yanmaktadır. Bu yüzden sınav saatinizden 1 saat önce orada olmanız sizin için çok önemlidir. Ayrıca direksiyon sınav saatinizi 1 dakika dahi geçirirseniz sınava alınmazsınız ve 1 direksiyon sınav hakkınız yanar.

 Eğer direksiyon sınavına giremezsem hakkım yanar mı?

Direksiyon sınavlarında hastalığı veya yangın deprem gibi tabii afetlere maruz kalanlar ilgili mazeretlerini sürücü kursuna teslim edenler 4 sınav hakkından sonra bir defa da mazeretleri için direksiyon sınavına girebilirler. Fakat herhangi bir mazeret olmaksızın direksiyon sınavına girmeyen sürücü adayları başarısız kabul edilirler ve bir hakları yanmış olur.

 Direksiyon sınav sonucunu nasıl sorgulayabilirim?

 Direksiyon sınav sonucunuzu öğrenebilmeniz için, sınavın yapıldığı akşam sürücü kursunuza gidip ya da telefonlar iletişime geçip direksiyon sınav sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. Bazı sürücü kursları kursiyerlerini ya sms yada telefon ile arayıp sınav sonucunu bildirmektedir.

 Direksiyon sınavında geçip kaldığımı kim belirler?

Direksiyon sınavı esnasında araçta kurstan bir usta öğretici 2 tane de sınav komisyon üyesi oturur. Sınav komisyon üyesi sınav boyunca sizin araç sürme bilgi ve becerinizi gözlemlerler. Sınav komisyon üyeleri toplam 3 tane formları vardır. Her bir komisyon üyesi ayrı ayrı değerlendirme formu tutarlar, 1 formda ortak doldururlar. Ayrıca sınav güzergahının bazı noktalarında direksiyon sınavlarını denetleyen müfettişler vardır. Örneğin siz geri geri park ederken izlenirsiniz. Siz güzel park edemez ve de aracın içindeki komisyon üyeleri sizin iyi park ettiğinizi düşünebilirler. Fakat park noktasındaki müfettiş sizi not almıştır ve eğer siz direksiyon sınavını geçerseniz sizi geçiren komisyon üyeleri 1 yıl süreyle direksiyon sınavlarında görev alamazlar. Buradan şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki komisyon üyeleri bu durumu göze almazlar ve yaptığınız ilk hatada sizi araçtan indirip sınavınızı bitirebilirler ve sizde böyle bir durumda sınavdan kaldığınızı anlayabilirsiniz.

 Direksiyon sınav saati değişir mi?

Direksiyon sınav saatinizi ileri ya da geri alma yani sınav saatinizi değiştirmeniz mümkün değildir. Sınava giriş saatiniz ad ve soyada göre alfabetik şekilde sıralanmaktadır. Genelde her bir komisyona en fazla 14 sürücü adayı düşer. Direksiyon sınavları saat 08:10 da başlayıp 17:10 da biter. Her sürücü adayının arasında 5 dakika vardır. Yani bir önceki sürücü adayı direksiyon sınavını bitirir ve 5 dakika sonra sıradaki adayın direksiyon sınavı başlar.

 Direksiyon sınavı puanlaması nasıl yapılır, direksiyon sınavı değerlendirme maddeleri

Direksiyon sınavından kalanlar hiç panik yapmalarına gerek yoktur. Sınavdan kalmanın sebeplerini kendiniz belirleyin ve bir sonraki direksiyon sınavına daha iyi bir şekilde hazırlanın. İnanın çok rahat bir şekilde direksiyon sınavını geçebilirsiniz. Eskiden puanlama sistemi vardı. Artık puanlama sistemi yerine bazı değerlendirme kriterleri vardır. Birinci bölümden bir hata yapanlar ve ikinci bölümden iki hata yapanlar direksiyon sınavından kalmış olurlar.  Direksiyon sınavında değerlendirme kriterleri aşağıdadır. Direksiyon sınavında çoğunlukla sürücü adayları birinci bölümden kalmaktadırlar.

 Birinci  Bölüm (Aşağıdaki maddelerden birinde hata yapanlar direksiyon sınavından kalırlar.)

 • Emniyet kemeri takmıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyor.
 • Aracı Çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor.
 • Emniyeti ve rahat kalkış yapamıyor
 • Yoldan geçen aralara geçiş kolaycı sağlayamıyor.
 • Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
 • Hız kurallarına uymuyor.
 • Takip mesafesi kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
 • Önündeki aracı geçme kurallarına uymuyor.
 • Kavşak yaklaşımlarında ve kavşaklarda kurallara uygun davranış sergileniyor.
 • Dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve şar etler ne uymuyor, dönüş öncesinde sinyal vermiyor.
 • Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, trafiğin polis tarafından yönlendirildiği durumlarda yönlendirmelere uymuyor.
 • Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor.
 • Araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemiyor.
 • Vites değiştirme becerisi ve vites değiştirmede araç kontrolü zayıf.
 • Direksiyon hakimiyeti zayıf.
 • Araç kullanım esnasında heyecanlı ve telaşlı bulundu.
 • Yaya, okul ve hemzemin geçitlerine geçiş kurallarına uymuyor.
 • Aracı geri viteste kullanım kurallarına uymuyor
 • Araların arasına park etme kurallarına uymuyor.

II.Bölüm (Aşağıdaki maddelerden ikisinden hata yapanlar direksiyon sınavından kalırlar.)

 • Kendisini geçmek isteyen araçlarla üstünlük kurallarına uymuyor.
 • Işık ısıtma ve havalandırma sistemlerine ait kumanda yerlerim bilmiyor ve kullanamıyor. Yakıt, yağ, şarj ve hararet göstergelerini ve anlamlarını bilmiyor.
 • Durma, duraklama, indirme ve park etme kurallarına uymuyor.
 • Eğimli yolda araç durdurma ve kaldırma becerisi yetersiz.
 • Diğer yol kullanıcılarına (çocuk, yaşlı, engelli ve bisikletli) geçiş hakkı vermiyor.
 • Geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni vermiyor
 • Çevreye duyarlı (koma-gürültü) ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde araç kullanıyor.

Direksiyon sınavından kalanlar tekrar sınav ücreti öder mi?

Direksiyon sınavından kalanlar bir sonraki ara sınavlara girebilmeleri için hem Meb’e sınav ücreti hem de sürücü kurslarına 2 saatlik direksiyon eğitimi için ücret ödemek zorundadırlar. Konuyla ilgili ayrıntıları http://www.ehliyetsinavisorucoz.com/direksiyon-sinav-ucreti-ne-kadar/ konumuzda bulabilirsiniz.

 Direksiyon sınavıyla ilgili tüm görüş, soru ve tecrübelerinizi aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz. Direksiyon sınavından geçemeyen tüm sürücü adaylarına başarılar dileriz.

13 Yorum

 1. 22 23 ekim direksiyon sınavı iptal mi oldu İstanbul/K.Çekmecede oturuyorum her ilçede farklıymış herhalde bilen bir arkadaş var mı?

  Cevapla
 2. Ben ilk başta arabayı çalıştıramadım debriyaja basmak gerekiyormuştu. :Sss sonrasın yukarıda yazanların hepsini eksiksiz yaptım en son arabayı yanaştırdım bilinçsiz stop ettirdim vitesi boşa aldım zannettim.

  Cevapla
 3. Doğru cevaplarda aks vardı sürükleme yöntemi vardı solunum 6 tondan fazla gibi bi bi soru vardı azami hiz50 vardı takip mesafesi 50 vardı şok vardı bayılma en az park mesafesi15 vardı çıkmaz yol yağ göstergesi vardı buzlanma antifiriz gürültü daha yanaş dur vardı 5 kez çocuklarda vardi4.5 saat vardı yani benim hatırladıklarım bu kadar trafik adabı vardi

  Cevapla