BLOG

Direksiyon Sınavından Geçmek İsteyenler Neler Yapmalı?

Direksiyon sınavından geçmek için yapılması gereken tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Ehliyet yazılı sınavını geçen sürücü adaylarının önündeki son engel direksiyon sınavıdır. Yazılı ehliyet sınavından yaklaşık 2 hafta sonra direksiyon sınavı yapılır. Direksiyon sınavından geçmenin ipuçlarını, direksiyon sınavında neler yapılmalı, direksiyon sınavından geçmenin püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik.

B sınıfı ehliyet alacaklar için direksiyon sınavı önerileri:

Öncelikle kursunuzdan yeterince direksiyon almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Aldığınız direksiyon eğitiminin yeterli olmadığını düşünür iseniz ekstra para verin ve direksiyonda kusursuz olmaya bakın. Eğer direksiyon sınavından kalırsanız zaten bir miktar para cebinizden çıkar. Her sınavdan kaldığınız da bu parayı vermemek için baştan özel ders alın en azından üzülmezsiniz.

Direksiyon sınavından geçmeYeni sistemde yani 2014 yılından itibaren direksiyon sınavları çok ciddi ve geçme oranları oldukça düşük. Eski sistemde %90 larda olan ilk hakkında geçme oranı şimdilerde %50-60 oranlarında. Bu yüzden hata yapmamak için yeterince direksiyon eğitimi almanız ve direksiyon sınavında stres, heyecan yapmamanız. Merak etmeyin hakkı olan ve heyecan yapmayan hiç kimse direksiyon sınavından kalmıyor. Siz bakmayın “Ben süper araba kullandım ama beni bıraktılar.” Yada “Beni bile bile bırakıyorlar. Sanki kendileri süper araba kullanabilir”. Sınav komisyonu başkanlarına söylenen hakkı olan herkes geçecek, haketmeyenler kesinlikle kalacak. Birde şu var sınav alanının her yerinde denetmenler var. Onlar siz sürücü adaylarını ve sınav komisyonlarını takip ediyorlar. Örneğin; sürücü adayı istop ettirdi ya da park edemedi diyelim. Müfettiş bu durumu not alıyor. Eğer bu aday sınavdan geçer ise o sürücü adayını geçiren sınav komisyonu üyelerine 1 yıl görev vermiyorlar. O yüzden herkes işini yapıyor. Geçecek olan geçiyor, kalacak olan da zaten kalıyor.

Randevu saatinizi tam olarak öğrenin ve direksiyon sınavının yapılacağı güzergaha en az 45 dakika önceden gidin. Sizden önce sınava girenlere bir bakın ve taktikler alın önceki girenlerden. Bu şekilde yaklaşırsanız heyeceanınız azalır. Ayrıca direksiyon sınavına 1 dakika geç kalsanız bile sınava alınmazsınız kalmış sayılırsınız. Direksiyon sınavları sabah saat 08:10 başlar ve 17:10 da biter en fazla 14 sürücü adayı aynı komisyon da sınav girer.

Şimdi gelelim direksiyon sınavından geçmenin ince detaylarına; her şeyi yaptınız tüm direksiyon eğitimlerini sürücü kursunuzun usta öğreticisinden aldınız ve sınav günü geldi çattı. Ayrıca direksiyon sınavına gireceğiniz araçla eğitim almanız önemli usta şoförler bile yeni araca bindiğinde bir acemilik çeker. Bu yüzden aynı araç ile sınava girmeniz size ayrı bir güven verir.

Sınav günü randevu saatinizde aracınıza bindiniz. Öncelikle bir selam verin “günaydın, merhaba” şeklinde. Unutmayın insanlar arasındaki iletişimin başlangıcı selamlaşmaktır bunu unutmayın ve komisyon üyelerinin de insan olduklarını unutmayın. Sınavda önde komisyon başkanı oturur arkada diğer komisyon üyesi ve onun solunda yani sizin tam arkanızda sürücü kursundan usta öğreticiniz vardır. Komisyon üyeleri çoğunlukla öğretmen yada milli eğitim de çalışan memurlardır.

Selam verdiniz ve sınavınız başladı. Kimliğinizi çıkarın ve komisyon başkanına verin. Gerekli kontrol yapılıp size imza attırırlar. Öncelikle oturduğuz koltuğu kendinize göre ayarlayın ve emniyet kemerinizi takın, iç ve dış aynalarınızı kendinize göre bir ayarlayın.

Vitesi boşa alın, fren ve debriyaja aynı andan basarak aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyalinizi verin. İyi bir kalkış yapabilmek için debriyaj pedalını yavaşça bırakırkensağ ayağınızla gaza basın. Zaten dizel araçla sınava giriyorsanız gaza çok az bassanız bile araç istop etmez.

Sinyalinizi verdiniz yolun müsait olduğunu gördünü ve çıkış yaptınız. Güzel ve sorunsuz sınava başlamak çok önemli. 1. Viteste kalkıp biraz gittikten sonra motoru fazla yormadan 2. Vitese alın aracı. 2. Vitese almak için yaklaşık 20 metre gitmek yeterlidir. Sınav güzergahında en fazla 3. Vitese kadar çıkarsınız 4. Vitese kadar çıkak çoğunlukla imkansızdır. Durmak gerektiğinde (ışık vesaire, sağa sola dönüş ) tekrar 1. Vitese alıp kalkış yapmayı unutmayın.

İlk turda çoğu güzergahta sürücü adayının kendini rahatlatması ve sınav heyecanını yenmesi için herhangi başka bir şey yapılmaz.

İkinci turda dur-kalk yapılır. Dur kalk için araç belirlenen noktada durdurulur ve tekrar kalkış yaptırılır. Dur-kalk yaparken aynen kalkışta yaptığınız gibi debriayj pedalını yumuşak bir şekilde kaldırırken gaz vermeniz yeterlidir. Dur-kalk yapıan yol en az %7 eğimli bir yoldur ve buradaki amaç el frenini çekmeden ve aracı çok fazla geriye kaçırmadan sorunsuz bir şekilde kalkış yapmaktır.

Üçüncü turda araç belirlenen dubalar arasına geri geri park ettirilir. Araç geri geri park ediiliren arkada oturan komisyon üyesi araçta iner ve park etmeyi kontrol eder. Aracı geri vitese takınız. Dörtlüleri ister yakın ister yakmayın 45 derecelik açıyla dubalar arasına giriş yapın biraz geri geri gittikten sonra artık sireksiyonu toparlayın en fazla 3 hamlede parkedin. Aracı kaldırımdan en fazla 50 cm olacak şekilde parkınızı tamamlayın. Parkınız düzgünbir şekilde biterse dışarıdaki komisyon üyesi araca biner ve sınav devam eder. Sol sinyalinizi verip çıkış yapın.

Bir sonraki turda aracı belirlenen alanda geri geri 25 metre götüreceksiniz. Geri geri giderken aracı şeridin dışına ya da trafiği tehlikeye sokacak şekilde kullanmayın. Bunları yapmanız durumunda araçtan indirilip başarısız olursunuz.

Unutmayın süper şoför olabilirsiniz belkide en karışık trafikde bile araç kullanbilirsiniz. Ama aşırı özgüven tehlikeli kullanma makas yapma vs. sizin iyi araç kullandığınızı göstermez. Bu şekilde araç kullanırsınız komisyon üyeleri anında sizi indirir. Unutmayın araç kullanırken hem kendinizi hem de trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atmanız düşünülemez.

Şimdi size arkada oturan komisyon üyesinin elindeki formda neler olduğunu hatırlatalım. Komisyon üyeleri aynı formdan 3 tanesini doldurur. Birer formu her komisyon üyesi kendisi bir formda her ikisinin imzası olur. Bu formda neler var bakalım;

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME FORMU:

1.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden sadece birini bile hatalı yapsanız sınavda kalırsınız.

 • Emniyet kemerini takmıyor, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmiyor.
 • Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor.
 • Emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor.
 • Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlayamıyor.
 • Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
 • Hız kurallarına uymuyor.
 • Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
 • Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor.
 • Kavşak yaklaşımında ve kavşaklarda kurallara uygun davranış sergilemiyor.
 • Dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve işaretlerine uymuyor, dönüş öncesinde sinyal vermiyor.
 • Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, trafiğin polis tarafından yönlendirildiği durumlarda yönlendirmelere uymuyor.
 • Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor.
 • Araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibak edemiyor.
 • Vites değiştirme becerisi ve vites değiştirmede araç kontrolü zayıf.
 • Direksiyon hâkimiyeti zayıf.
 • Araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı bulundu.
 • Yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde geçiş kurallarına uymuyor.
 • Aracı geri viteste kullanma kurallarına uymuyor.
 • Araçların araşma park etme kurallarına uymuyor.

Yukarıda yazan 20 maddeden birinin bile ihlali direksiyon sınavından geçememenize neden olur.

2.BÖLÜM: Bu bölümdeki maddelerden 2 tanesini yerine getirmeyen aday sınavdan kalır

 • Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor.
 • Işık, ısıtma ve havalandırma sistemlerine ait kumanda yerlerini bilmiyor ve kullanamıyor. Yakıt, yağ, şarj ve hararet göstergelerini ve anlamlarını bilmiyor.
 • Durma, duraklama, indirme ve park etme kurallarına uymuyor.
 • Eğimli yolda aracı durdurma ve kaldırma becerisi yetersiz.
 • Diğer yol kullanıcılarına (çocuk, yaşlı, engelli ve bisikletli) geçiş hakkı vermiyor.
 • Geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni vermiyor.
 • Çevreye duyarlı (korna-gürültü) ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde araç kullanamıyor.

Motosiklet Direksiyon Sınavına Gireceklere Tavsiyeler:

Motosiklet A2 ehliyet alacaklar da sınav başlarken dizlikleri ve yansıtıcı yeleği giyip öncelikle belirlenen dubalar arasında sekiz çizerek gidip gelirler ardında düz çizgi üzerinde sorunsuz giderlerse sınav güzergahında 30 dakika boyunca tur atarlar. Siz tur atarken komisyon üyeleri araç ile arkanızdan sizi takip eder. Tüm bunları sorunsuz bir şekilde yapabilen A2 ehliyetini alabilir.

Aşağıdaki yorum alanından direksiyon sınavıyla ilgili soru görüş ve önerilinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca konumuzu beğenmeyi de unutmayın. 🙂

147 Yorum

  1. Sınav komisyonu olarak Acılan blog ve bilgiler cok guzel.Iletisim ve ilk izlenim dogru.Kalan adaylarin yorumlari ve yasanan olaylara gelince bazıları komik bazıları gercek dışı.

   Cevapla
 1. araç lastiği parkta sürttü diye tek hatada bıraktılar ve sizi hataya suruklemek için ellerınden gelenı yapıyorlar işi ranta dokmusler çunku bir daha girinde 250 tl verın diye mılletı bırakıyorlar ve bunları kendi aralarında konuşuyorlardı şahit oldum Allah … versin hepsinin

  Cevapla
  1. Lastik surterse zaten kalirsiniz.Bunda yoruma acik birsey yok.Diger soyledikleriniz aractaki kisilerin dusunceleri ve sahislari icim gecerlidir unutmayin;)

   Cevapla
 2. 4. gırısım artık hepsınde ufak seylerden kaldım artık ne yapmalıyım bır yol gosterın ne yapacagım

  Cevapla
 3. arkadaşlar acil cvp pazar sınavim var güzergahi unuttum bi de onlar mi söylüyo park yerini biz mi boş olana giriyoruz hem l hem düz park için soruyorum 2.nci hakkım 😣 cok heycanliyim ya

  Cevapla
 4. 2 dakika gec kaldim almadilar o kadar guvenimde coktu kendime çıkıp gitsek hic sorun olmayacakti ama osymde ki sinavi ornwk verdiler bana 1 dakika bile gec kalirsan kalirsin dediler burdada öyleymiş sanki polisler etrafta bekliyor yada kopye cekecez 5 para etmez adamlari yapmislar komisyon başkanı

  Cevapla
  1. ilk 5dk zaten soru soruluyor. İnsiyatif alip baslatabilirlermis, Artik ne yasadiniz yada mufettisler o an takipmi etti baslatmamislar sizi.

   Cevapla
 5. Arkadaşlar ben c sınıfı ehliyet alacağım 17 sinde sınav var tır ( çekici ) ile sınava gireceğim 4 4 lük kullanırım ancak sadece 2 saat eğitim aldım şimdi size sorum şu ben sınav güzergahını tamamen unuttum bu bana sorun olur mu acaba ?

  Cevapla
 6. direksiyon sinavina girenler 4/4 lük olacaklar, her zamanki gibi adami olanlar sinav yerine bile gtmeden geciyor, garip gureba yani bizler itilip kakilmaya devam. 2 arac arasina park etme gibi bi zorunlulugumda olamaz zaten niye sinavda dayatiliyor.

  Cevapla
 7. ”Anonim” maalesef bir dakika bile geç kalındığında telafisi olmuyor. İtiraz etsende olumlu sonuç alamazsın maalesef.

  Cevapla
 8. Arkadaşlar bugün girdim sınava 28 mayıs olarak ve başarılı değerlendirildim ilk hakkımda. Sadece şunu söylüyorum ki önünüzde ki tek engel heyecan faktörünüz. Denetleyiciler heyecanlı kişilerin daha da üstüne gidiyor ve heyecanını arttırıyor ve bunu bi çok arkadaşımdan duydum. O yüzden heyecanlanmayın çünkü aceleniz yok yetişmeniz gereken bir yerde yok başarılar

  Cevapla
 9. İki hakkımda L de kaldım heyecandan bugün sınavım vardı ben çalışan bir insanım koştur koştur gittim beş dakika geç kaldım diye sınava almadılar şimdi şikayet etmelimiyim milli eğitime sizd ne yapmalıyım elimde olan bişey değil

  Cevapla
 10. Tamamen sakinlik sinavidir. 4 mart ta girdiğim ve tek seferde hem sınavda hem direksiyonda geçtiğim sinav, darisi diğer arkadaşların başına, heyecan yoksa ehliyet cepte arkadaşlar komisyon hiçbir şekilde müdehale etmiyor kimseden ses çıkmıyor, onlarin tek baktığı nokta park ve senin ne kadar rahat olduğun

  Cevapla
 11. Kızımın önü köpek atladı kaldın dediler ani fren yapsa arkadaki arac carpacak hafif yavasladı yınede kaldın dediler soruyorum adilmi ?

  Cevapla
  1. Arkadaki araca göre değil öndeki araca ya da trafiğe göre hareket etmen gerekir. Arkadaki araç takip mesafesini koruyorsa (korumak zorunda) siz ani duruş bile yapsanız çarpmaz.

   Cevapla
 12. bende hakkımı helal etmiyorum çünkü tamamen hocaların müfetişlerin insiyatifine göre geçip kalıyoruz.. kimseye eşit hak tanınmıyo! para sömürsünler anca

  Cevapla
 13. Bende 3 hakkimda kazanamadim birincide yetersiz egitimle gir dediler kizdim girm3dim 2 cide trafikte komisyon heyecan yaptirdi stop etti indirdiler 3 cude binmemle inmem bir oldu el frenini indirmeyi unutmusum son hakkim kaldi cumartesi gunu insallah gecerim yetersiz egitim veriyorlar ve gelsin para gitsin para bende.hakkimi ne kursuma ne komisyon uyelerine kimseye helal etmiyorum insana bildiginide unutturuyorlar aralarinda konussurlarken duydum komisyon uyesi doktorun kizi neynis belki isleri dusermis ellerind2n geldigince torpil yapmislar ama gecememis illa torpil rusve t tanidik biri olmamiz gerekiuor

  Cevapla
 14. Direksiyon sınavına giren arkadaşlara şunu diyeyim sakın panik yapmayın normal tavırla arabayı kullanın emniyet kemeri ayna kontrolü ve sinyalleri asla unutmayın her saniye aynalara bakın araç varmı yok mu diye vites değiştirirken bakmadan vites atın yanınızdaki hocalar konuşsa bile siz cevap vermeyin onlar aralarında konuşsunlar ve en önemlisi aracı sakın stop ettirmeyin birde önemli nokta aracı park ederken sakin olun lastiklerle kaldırım arasında mutlaka ayak girecek kadar mesafe kalsın çizgiler falan hikaye düzgün park edip aracı düz şekilde park ederseniz hiçbir sorun olmuyor. Sınavda benle bir arkadaş geçmiş diger herkes kalmış lütfen arkadaşlar heyecan yapmadan sakince girin sınava.

  Cevapla
 15. Yazılı sınavında ilk hakkımda 82 aldım direksiyon sınavı kabusum oldu üç hakkımdada geçemedim ilk hakkımda inmemle binmem bir oldu önüme kamyon arkadan otobüs kornaya basıyo hocalar biri geç diğeri bekle deyince heyecan yapıp şaşırdım stop ettirdim heyecanın var kaza riski var deyip indirdiler ikinci hakkımda hocalar biraz daha yumuşaktı ama rampada kaldım üçüncü hakkımda yani dün hocalar çok soru sordu inceledi hepsini bildim epey yol aldım sıfır hata devam ettim L parkı yaptım rampada yine kaldım 🙁 :'( :'( yalvar yakar bi şans daha ama dinleyen anlayan yok iyi çalış bi daha kine dediler sanki kolaydı öyle 2 bin lira param çıktı maddi manevi çöktüm psikolojim bozuldu eşimle aram bozuldu buda çabası lanet olsun şu ehliyete nerden bulaştım alırsam hayırlısı ile araba süreceğim yok heves kalmadı artık dersler de sorun yok sorunsuz geçiyo sınavda rampada kalıyorum deli oluyorum iki değil de dört stop hakkı verseler nolur sonuçta acemiyiz tecrübeli olunca zaten trafiğe çıkıcam sanki ehliyeti olanlar süper, çevresel baskı kabiliyetsizsin gözüyle bakmalarıda ayrı dert offf offf bi hakkım kaldı Rabbim nasip ederse giricem artık olursa olur olmazsa hayırlısı deyip bu işten vazgeçicem sistemi düzenleyen işine geleni geçirip gelmeyeni bırakanlarıda Allaha havale ediyorum kurs hocamda şansıma kötü işinden bıkmış doğru dürüst öğretmedi açıklayarak anlatmadı derslerde hep kendi çabamla öğrendim işini sevmeyen lütfen bıraksın bu işi bizide bu durumlara düşürmesinler onlar parayı cebe indiriyo olan bize oluyoo 🙁 :'(

  Cevapla
  1. Ya ablacım aynı kaderi yaşıyoruz yazılıda 82 aldım direksiyonda ilkinde sarı ışıkta geçtim giderken kaldın dediler ikincide parktan çıkarken heyecan yaptım düzgün çıkamadım 3.dede herşey normal parkı yaptım sinyali verdim dedi hiç güven vermiyorsun işte hataların var bundan sonra hatan olursa kalırsın dedi sonra sağa çek dedi çektim kaldın dicek sandım demedi yokuş yukarı kalk dedi kalktım o öyle dediği için aşırı heyecanlandım L parkı yapamadım diye kaldım haftaya son sınavıma giricem kurs hocamda hiç düzgün göstermiyordu zaten uzun kısa farı bilmiyorum göatermedi mesela olmadı başka kursta ek ders alıcam parayla

   Cevapla
   1. başka kurs ders vermiyo kardeşim bende denedim ben arabayi sadece bu kursta tanidim araba yok evde yakinlarimda olanda kullandirtmiyo kursa da söyledim

    Cevapla
  2. aynı seyı yasıyoruz abla ogrencıyım 800 lıra para cıktı cebımden aıleme gectım dedım mecbur hıc bır tolerans yok derrslerde sorun yok sınava gelınce kalıyorum napcam bılmıyorum

   Cevapla
  3. Ayni sizin durumunuzda idim bende biliyormusunuz.4 hakkim vardi hepsini kayb ettim gercektende psikolojisi bozuluyor insanin.Ama bu sefer gecicem kafaya koydum ya ne heyeceni.Yemişim heyecanini.Heyecanlandim diye cepte para kalmadi.Heves kalmadi araba surmeye valla ya.🤨😐😏

   Cevapla
 16. Arkadaşlar bende 17 aralık ehliyet sınavından 88 puan aldım ne zaman direksiyon sınavına gireceğimi henüz bilmiyorum. çok trafik olmayan alanlarda ezbere araç kullandım ama ezbere yani yanımda beni yönlendiren vardı. Fakat şimdi bu komisyon üyeleri hakkında ki görüşleri okuyunca bir tereddütte kaldım. Yani gıcıklığına bırakan da oluyor mu? kaç kere hata yapma hakkımız var ya da yok. Off ne yapacağım nasıl geçebilirim bu sınavı ben bide heyecan yapınca titriyorum lütfen bana bir akıl verin nasıl çalışmalıyım direksiyona ne yapabilirim şimdiden nasıl hazırlanırım lütfen yardımcı olun

  Cevapla
  1. Selam,ben 4 yazılı sınava 3 üne keyfen katılmadım,4 CÜ son hakkım kaldığı için girdim 86 puanla geçtim. Direksiyon da Ekim de girdim komisyon son derece despot, soğuk ve sıradandı, stop ettirdiğim için kaldım, ikinci daha iyiydi ama arabayı sağlıklı götürmeniz ve kurallara uymanız beklenmektedir tüm komisyonlarda. Daha dikkatli, park, l park kırmızı ve sinyallerde özellikle dikkat ettim ve ehliyet şuan cepte şükür!!!

   Sana tavsiyem işi şansa bırakma, dediklerimi mutlaka yap ;Öncelikle kursundan sınava gireceğin arabayı öğren ve mutlaka o aracı tanımak için olabildiğince kullan,tüm saat haklarını kullan aracı iyice tanı ve asla baska araçla sınava girme.

   Yine sınav güzergah ını kursundan öğren ve sınava gireceğin araçla imkanın varsa baska araçlarda olabilir sık sık o güzergah ta antreman yap, yani o güzergahı iyice ezberle nerde ne yapacağını hafızaya kazı.dönüşler,kalkışlar, l park vs.defalarca tekrar yap tabi yalnız değil olaya hakim ehliyetli biri eşlik etsin sana.

   Yokuş ta durdurup kaçırmadan geriye, sol sinyal verip devam ettiriyorlar o noktada stop etme olasılığın yüksek, kursundan o noktaları öğren ve çalış. Çünkü, duba lar arası, yokuş ve l park kalabilme oranı yüksek noktalar.

   Ve tabiki emniyet kemeri, sinyaller ve kırmızı ışık sakın hata yapma.

   Sorun varsa, baslık altına sor bakarım yanıtlarım mutlaka.

   Cevapla
   1. benim ikinci hakkim ilki tamamen haksizlikti neyse şimdi sorum şu onlar mi soyluyo hangi park yerine girecegimizi biz mi boş olana giriyoruz? birde güzergahı unuttum tarif ederler mi

    Cevapla
    1. Istedigin bos bir park alanina girebilirsim B sinifi araclar icin olan.Bu zaten bir sorun olamaz.Unuttuysaniz heyecandan vs size hatirlatirlar isterseniz. olmasi gereken bu.Ben komisyonum ve aracta kisi kendini nasil rahat edecekse o sekilde davraniyorum.sohbet ediyorum.Dogulu bir kisiye türkü aciyorum dinliyoruz.Batili kisiyle pop rock dinliyoruz sohbet ediyoruz.En azindan heyecan olmuyor baski olmuyor.Kalirsa zaten tsk edip.iniyor.

     Cevapla
  1. Bende 03.01.1999 dogumluyum 11 subatdaki yaziliya girdim simdi de direksiyona giricem sende mayıstaki yazili sinava yetişirsin bir an once yazil

   Cevapla