BLOG

E-Sınav Nedir? Elektronik Ehliyet Sınavı Hakkında Tüm Detaylar

Ehliyet Sınavı E-Sınav Sistemi Nedir? E-Sınav Hangi İllerde Uygulanmaktadır?

ehliyet-e-sinav-nedirBu yazımızda siz sürücü adaylarına ehliyet sınavlarında uygulanan e-sınav nedir, e-sınav hangi şehirlerde yapılıyor?, ehliyet e-sınav sistemi nedir? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. Ehliyet sınavlarında uygulanmaya başlayan e-sınav sistemi pilot olarak öncelikle Ankara ve Eskişehir illerimizde uygulanmaya başlayan fakat önümüzdeki aylarda İstanbul, Bursa gibi 18 ilimizde yapılmaya başlanacaktır dolayısıyla yeni bir sınav sistemidir.

Elektronik ehliyet sınavları ne zaman, hangi tarihlerde yapılır?

e-ehliyet-sinaviSürücü adayları elektronik sınav girebilmeleri için yapması gerekenler şunlar;  öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Rutin bir şekilde 2 ayda bir yapılan merkezi sınavlar gibi beklemeden bu sınavlara girebilirsiniz. Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır.

Hangi Sınıf Sürücü Belgeleri için E-sınav yapılmaktadır?

M, A1, A2, A , B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları yani tüm ehliyet sınıfları için e-sınav yapılmaktadır.

Elektronik ehliyet sınavına başvuru yapmanın şartı nedir?

Sürücü kursundaki alacağınız olan teorik eğitimlerinizi bitirdiyseniz e-sınava girebilirsiniz.

E-Sınava girdim tekrar normal yazılı ehliyet sınavına girebilir miyim? Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?

Sistemden e-sınav randevusu başvurusu onaylanan sürücü adayı sınava gire ve başarısız olan adayın 4 sınav hakkı vardır. Bu 4 hakkı doldurmadan merkezi yapılan sınavlara giremezler. Girebilmeleri için ya bu 4 hakkı tüketmeleri yada sürücü kursundan yeni bir dosya açtırmaları gerekir.

Elektronik Sınav randevu tarihini değiştirebilir miyim?

E-sınav tarihinden en az 3 gün önce randevunuzun tarihini değiştirebilirsiniz. E-sınav randevusu alıp sınava girmezseniz bir (1) hakkınız yanmış olur. Eğer e-sınav gününe ait bir doktor raporunuz varsa sadece 1 defaya mahsus tekrar sınava girebilirsiniz hakkınız yanmaz.

Elektronik ehliyet sınavını geçemedim ne olacak?

Sürücü adayı eğer ki e-sınavdan geçemezse en erken 2 hafta yani on beş gün sonra yeni bir e-sınava girebilir. Bunun için yeni bir randevu almak gerekiyor. Bir sürücü adayı girdiği son e-sınavdan itibaren 1 ay içinde e-sınava girmek zorundadır. Eğer 1 ay içinde yeni e*sınava girmezse 1 hak yanmış olur.

Elektronik sınav için giriş belgesi var mı?

E-ehliyet sınavı için giriş belgesini sürücü kursunuzdan alacaksınız. E-sınava gelirken;

Elektronik cihaz vs. getirmeyiniz.

Nüfus cüzdanını unutmayınız ve sınavdan en az 30-40 dakika önce sınavın yapılacağı merkezde olunuz.

E-Sınava geç kalırsam sınava alınır mıyım?

E-sınava geç kaldığınızda eğer sizden önce bir sürücü adayı sınavdan çıkmış ise sınava giremezsiniz yok eger çıkmayan aday varsa sınava girersiniz ancak  size ekstra süre verilmez.

Ehliyet E-Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğrenirim?

E-sınavın en büyük özelliği de sınav sonucunuz için 10-12 gün beklememenizdir. Sınav bitiminden yaklaşık 1 saat içinde e-sınav sonucunuzu alıp işinize bakabilirsiniz.

E- Ehliyet sınavı giriş ücreti kaç liradır?

Normal merkezi sınav ücreti olan 60 TL e-sınav içinde geçerlidir ve sınav ücretleri yine bankalar aracılığıyla ödenebilir.

E-Sınavda hangi tip sorular vardır? E-sınav süresi kaç dakikadır? E-sınavdan geçmek için kaç soru yapmam lazım?

Ehliyet E-sınavında

 • 12 İlk yardım
 •  23 Trafik
 • 9 Motor
 • 6 Trafik adabı sorusu vardır.

E-sınavın süresi 45 dakikadır. Yani adaylara merkezi ehliyet sınavlarındaki süre olan 60 dakikadan daha az süre verilmektedir.

E-sınavdan geçmeniz için en az 35 soruyu yapmanız ve dolayısıyla 70 puan almanız gerekmektedir.

Elektronik sınavı geçince ne zaman direksiyon sınavına girerim?

Direksiyon sınavları yaklaşık 2-3 hafta içerisinde olur. Bunun için sürücü kursunuzla irtibatı kesmeyin ve öğreniniz.

47 Yorum

 1. ben normal sınavdan geçemedim bundan geçe bilirmiyim 58 aldım buna ilkez gircem yardımcı olun bana

  Cevapla
 2. en yakın pilot iline gidip sınavıma girersem, direksiyon sınavına nerde giricem. pilot ildemi, yoksa yaşadığım yerin sürücü kursunda mı?

  Cevapla
 3. E sınava girdikten sonra direksiyon sınavı için merkezi sınavı beklemem gerekiyor mu yoksa erkenden direksiyon sınavına girebiliyormuyum? Teşekkürler

  Cevapla
 4. Ben bugün yani 11 subat tarihli sınava giremedim ve cok üzgünüm…e sınavdan yararlanmak istiyorum fakat BATMANda oturuyorum…batman pilot il değil …yakın olan başka bir pilot ilde e sınava girebilir miyim..Lütfen cevap verir misiniz…çok acillllll…

  Cevapla
 5. BEN ŞU AN MERKEZİ SINAVA KAYIT YAPTIRDIM 11 ŞUBATTA SINAVA GİRİCEM GEÇEMEZSEM E-SINAV İÇİN TEKRAR Bİ KAYITMI YAPTIRMAM GEREKİYO YOKSA 60 LİRA E-SINAV ÜCRETİNİ YATIRIP GİREBİLİRMİYİM

  Cevapla
 6. Merhaba bişey sormak istiyorum cevaplarsanız sevinirim .Ben sürücü kursuna yazıldım ancak yazıldığım ilde henüz e sınav yok başka bi ilde e sınava girebilirmiyim

  Cevapla
  1. Kendi ilin dışındaki ne giremiyorsun…Yazıldigin kurs hangi il sınırları içind e ise orda sınava giriyorsun..Vesselam..

   Cevapla
 7. E ehliyetin sorulari nasil ki digeri standart en azindan cikmis sorularla birseyler oluyor bu nasil subattaki sinava girecemde urfada:/

  Cevapla
  1. Siz sadece direksiyon eğitimini alıp direksiyon sınavına gireceksiniz tekrar yazılı sinava girmenize gerek yok

   Cevapla
   1. Hocam e sınava girecem ben sınavda emin olmadığım yada bilgisayardan yanlışkla sonraki soruya gecti o soru boş kaldı o sorularıma tekrar dönme sanşım var mı

    Cevapla
 8. Antalya Ankara ve eskisehirde yapılıyor diye biliyorum bende 30.10.2016 da giricem 17 kişilik gruplar halinde aliyorlarmis herkes birden girmiyor aynı tarihte elektronik sınavın mantıgi ztn normalden daha önce zamanda ehliyet almak isteyenler için avantajlı sınav bittikten 1 saat içinde açıklanıyor ve kurs yeri sizin adınıza uygulamalı sınav için randevu alıyor ve yaklaşık 2 hafta içinde uygulamali sinava giriyorsunuz ve geçerseniz ehliyetinizi kısa bir zamanda almış oluyorsunuz

  Cevapla
 9. Bana kurstan para yatır bugün diye mesaj geldi gittim elektronik sınav çıktı karşıma para yatırdım iyide kardeşim siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz bu nasıl sınav niye süresi az

  Cevapla
  1. Optik işaretleme yapmayacağımiz için süresi az olabilir. Sınavın ne zaman olduğu hakkında bir bilginiz var mı?

   Cevapla
 10. Tebrik ederim sizi çok harika yazılar yazıyorsunuz. Böyle bu kadar güzel yazı yazan site görmedim. İşinizi çok ciddiye aldığınız belli. Bu siteye bu yazıyı koyandan Allah iki dünyada da razı olsun! Çocuğunun çocuğunun rızkını artırsın!

  Cevapla