BLOG

Ehliyet sınavından kaç doğru yapmalıyım, kaç puan almam gerekiyor?

2017 Ehliyet sınavından geçmek için kaç puan almak gerekiyor ?

Motor ehliyeti, araba ehliyeti, kamyon ehliyeti yani tüm sınıf ehliyetler M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfı bütün sürücü adaylarının hepsi aynı sınava girmektedirler. Yeni ehliyet sisteminde toplam 50 soru sorulmaktadır.

2017 Ehliyet sınavında hangi ders ve konulardan kaçar adet soru soruluyor?

Ehliyet sınavında sorulan 50 sorudan;

  • 23 trafik,
  • 9 motor,
  • 12 ilk yardım,
  • 6 trafik adabı grubundan soru çıkmaktadır.

Sorulan bu gruplarından herhangi birinden hiçbir soruyu doğru yapmasanız bile sınavı geçersiniz. Örneğin ilk yardım sorularına hiç bakmadan diğer kalan 41 sorudan 35’ine doğru cevap verin yeter. Yani Trafik, İlk yardım, Motor ve Trafik adabı sorularından kaç doğru yaptığınızın hiçbir önemi yok.

Ehliyet sınavından geçmek için kaç puan almak gerekiyor?

Sorulan 50 sorudan en az 35 tanesini doğru cevaplayıp 100 puan üzerinden en az 70 almalısınız. Her sorunun puan karşılığı 2 puandır.

Ehliyet sınavında yanlışlar doğruları götürür mü?

Ehliyet sınavı cevaplar 4 şıktan oluşuyor ve yanlışlar doğruları götürmez. Yapamadığınız soruları boş bırakmaktansa en azından okuyup size en yakın olan seçeneği işaretlemeniz belki size havadan puan getirebilir.

Ehliyet sınavını geçenlere direksiyon sınavında, ilk kez yazılı sınava girecek olanlara da 11 şubat 2017 ehliyet sınavında başarılar diliyoruz.

4 Yorum