BLOG

Ehliyet Stajyerlik Yasası Hakkında Tüm Detaylar

Eehliyet-stajerlik-yasasihliyet alırken çıktı çıkacak yok bugün yok yarın derken “Ehliyet stajyerlik” dönemi resmen başlıyor. Artık ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları 2 yıl süreyle stajyer sayılacaklar ve bu 2 yıl boyunca trafikte 75 ceza puanını geçmemeleri gerekiyor. Eğer sürücü adayı 75 ceza puanını geçerse ehliyeti alma yolu kapanacak. Bu 2 yıl süresince ceza puanını dolduran adayların aldıkları geçici ehliyetler iptal edilmiş olacak. Eğer kişi ehliyet almak isterse tekrar sürücü kursuna gidip tekrar sınavlara girecek .

Ehliyette Stajyerlik Dönemini başlatan Karayollar Trafik Yönetmeliğinde ilgili madde ise şöyle;

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

 1. 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi, (trafik ışıklarının 3 kez ihlali)
 2. 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması, (Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.)
 3. 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.)
 4. 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi, (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)
 5. 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.”

Özellikle ülkemizde yıllardır kolayca alınan ehliyetler yüzünden trafik kazalarının önü alınamadı. Bu kolay ehliyet verme dönemi artık bitti. 2014 yılında direksiyon sınavlarına getirilen yeni yönetmelikle direksiyon sınavlarından sadece hak edenler geçiyor. Bu yüzden bu uygulama ülkemizdeki sürücü hatalarını azaltacağa benziyor. Sınavlardan geçince herşey bitmeyecek ve sürücü adayı 2 yıl izlenecek başarılı olursa ehliyetini alabilecek. Yani işin özeti ehliyet sahibi olmak artık daha zor. 2016 yılından itibaren yeni ehliyet alacaklar için çıkan stajyerlik yasası ile eski ehliyet sahiplerine herhangi bir yaptırım söz konusu değil.

Konunun örneği tüm gelişmiş ülkelerde var. Örneğin Avrupa Birliği ülkeleri olan Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde de stajyerlik uygulaması mevcut. Bu ülkelerde sürücüler bazı katı kurallara uymak zorunda. Örneğin 2 yıl içinde 5 defa kırmızı ışıkta geçen, 5 defa hız sınırılarını aşan, alkol-uyuşturucu maddeler ile direksiyona geçenlere ehliyet verilmiyor.

Konu ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdan yorum kısmından paylaşabilirsiniz..

274 Yorum

 1. 0.26 promosyon yakalandım 6 ay ehliyetime el koydular 1002 TL ceza yazdılar e devlete baktım ehliyet iptali yoktur yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 2. Arkadaşlar bende üflemeden ehliyetimi aldılar yenı yasaya göre üflemedendee alabılıyorlar ama Ben 6 ay dil 2021 yazıyor hala 2 senem dolmadı 6 ay olması gerekmiyormu yazılmam icin yardımcı olun lütfen

  Cevapla
 3. Arkadaslar Bende 56 promilden stajyer ehliyet kaptirdim 6 ay bekliceniz sure dolduktan sonra gidip psikoteknik rapor alicaksiniz arti diğer belgenizin iptal edilmesi lazim herseyi hallettikten sonra tekrar kursa gidip yazilacaksiniz sinavlarda basarili olmaniz lazim ayni şekilde allah yardım etsin herkese tavsiyemde bida ucunda ölümde olza alkolluyken arac kulanmamak. umarım açıklamam sizi aydınlığa kavuşmuştur.

  Cevapla
 4. Arkadaşlar ben bundan 9 ay önce ehliyeti 0.52 promilden kaptırdım 6 ay beklemek zorundasınız beklemezseniz çok sıkıntı yaşarsınız.

  Cevapla
  1. Şart tabikide bende kaptridm 0.38 promille kaza yaptım ticari araç ile kota 0.20 ymis iptal oldu ve 6 ay sonunda yazılabilecek misim

   Cevapla
  2. Evet 6 ay surenin bitmesini bekliyorsun sure bittikten sonra psikoteknik raporu alman gerekiyor ondan sonra kursa basliyabiliyorsun ehliyet iptal.oldugu icin tekrar sinava girip basarili olman gerekiyor ayni zamanda devlet hastanesinden psiyatr raporu alman lazim bu islem baya zaman aliyor gecmis olsun

   Cevapla
 5. Benimde stajer ehliyetimdi alkollü kaza yaptım ehliyetim iptal edildi tekrar kurda yazıldım ehliyeti kazandım sertifikayı aldim ama sistemde ehliyet iptal gözüktüğü için yeni ehliyetimi sisteme giremiyorlar iptal edilen ehliyetim sistemden kalkması lazimmis nasıl kaldırabilirim yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 6. Arkadaslar ben 0.28 ile yakalandim pisikoteknik almadim sinavlari gectim simdi nüfusda sıkıntı çıkar mi lütfen cevap verin buna dosya elimde ama korkuyorum yani vermezler diye insta a.l.i_kaplan

  Cevapla
   1. STAJYER EHLİYETİNİ KAPTIRANLAR 1 SAATTE PSİKOTEKNİK RAPORU VERİLİR. 6 AY SÜRE BEKLEMEYİ YASAL YÖNETMELİK AÇISINDAN İNCELEYİN. KARAYOLLARININ YÖNETMELİĞİNDEN. İPTAL OLMUŞ BİR ŞEY YOK HÜKMÜNDEDİR BU DURUMDA NE BEKLEMEKTESİNİZ??

    Cevapla