BLOG

Ehliyet Stajyerlik Yasası Hakkında Tüm Detaylar

Eehliyet-stajerlik-yasasihliyet alırken çıktı çıkacak yok bugün yok yarın derken “Ehliyet stajyerlik” dönemi resmen başlıyor. Artık ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları 2 yıl süreyle stajyer sayılacaklar ve bu 2 yıl boyunca trafikte 75 ceza puanını geçmemeleri gerekiyor. Eğer sürücü adayı 75 ceza puanını geçerse ehliyeti alma yolu kapanacak. Bu 2 yıl süresince ceza puanını dolduran adayların aldıkları geçici ehliyetler iptal edilmiş olacak. Eğer kişi ehliyet almak isterse tekrar sürücü kursuna gidip tekrar sınavlara girecek .

Ehliyette Stajyerlik Dönemini başlatan Karayollar Trafik Yönetmeliğinde ilgili madde ise şöyle;

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

  1. 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi, (trafik ışıklarının 3 kez ihlali)
  2. 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması, (Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.)
  3. 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.)
  4. 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi, (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)
  5. 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.”

Özellikle ülkemizde yıllardır kolayca alınan ehliyetler yüzünden trafik kazalarının önü alınamadı. Bu kolay ehliyet verme dönemi artık bitti. 2014 yılında direksiyon sınavlarına getirilen yeni yönetmelikle direksiyon sınavlarından sadece hak edenler geçiyor. Bu yüzden bu uygulama ülkemizdeki sürücü hatalarını azaltacağa benziyor. Sınavlardan geçince herşey bitmeyecek ve sürücü adayı 2 yıl izlenecek başarılı olursa ehliyetini alabilecek. Yani işin özeti ehliyet sahibi olmak artık daha zor. 2016 yılından itibaren yeni ehliyet alacaklar için çıkan stajyerlik yasası ile eski ehliyet sahiplerine herhangi bir yaptırım söz konusu değil.

Konunun örneği tüm gelişmiş ülkelerde var. Örneğin Avrupa Birliği ülkeleri olan Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde de stajyerlik uygulaması mevcut. Bu ülkelerde sürücüler bazı katı kurallara uymak zorunda. Örneğin 2 yıl içinde 5 defa kırmızı ışıkta geçen, 5 defa hız sınırılarını aşan, alkol-uyuşturucu maddeler ile direksiyona geçenlere ehliyet verilmiyor.

Konu ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdan yorum kısmından paylaşabilirsiniz..

256 Yorum

  1. Arkadaslar ben 0.28 ile yakalandim pisikoteknik almadim sinavlari gectim simdi nüfusda sıkıntı çıkar mi lütfen cevap verin buna dosya elimde ama korkuyorum yani vermezler diye insta a.l.i_kaplan

    Cevapla