BLOG

Geçici Ehliyet Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? (Ek-50 Belgesi)

2016 yılında ehliyetlerini yenileyenler, ehliyetlerini kaybedenler ve ehliyetlerine sınıf ekletenler gerçek ehliyetlerini alana kadar bu süre zarfında trafikte araç kullanabilmek vs. için Geçici ehliyet belgesi yani ek-50 düzenlenip sürücüye verilmektedir. Bu yazımızda Geçici ehliyet belgesi nereden alınır? Geçici sürücü belgesinin süresi kaç gün? Ehliyet alana kadar geçici belge, geçici ehliyetle araç kullanılır mı? gibi sorularınıza cevap vereceğiz

2016 yılı ile değiştirilen eski ehliyetlerin yerine verilen yeni tip ehliyetlerin tek bir merkezden gerçekleştirildiğinden yeni ehliyetler başvuru sahibinde hemen yapılamıyor. Bu yüzden vatandaşların mağdur olmaları ve orijinal yeni ehliyeti alana kadar Geçici Ehliyet Belgesi düzenlenip veriliyor.  Bu süre ortalama 15 gün denilmekte fakat bazen bu süre aşılmaktadır.

Ehliyetim gelmedi Geçici Belgemin süresi bitti ne yapacağım?

Maalesef süresi biten geçici ehliyet belgenizin yerine tekrar yeni bir geçici belge çıkartmanız gerekmektedir. Eğer araç kullanmıyorsanız buna gerek yoktur zaten. Gerçek ehliyetini teslim aldıktan sonra geçici ehliyet belgeniz geçerliliğini yitirir ve hükmü kalmaz.

Geçici Ehliyet Belgesi Üzerinde neler yer alır?

gecici-surucu-belgesi
geçici ehliyet belgesi
 • Geçici belgenin en üstünde sağ tarafta biyometrik fotoğrafınızın yer alır
 • Hemen altından itibaren nüfus cüzdanı bilgileriniz doğrultusunda şu sırayla Soyadınız, Adınız, Doğum Tarihi ve Yeriniz vardır.
 • Başvurunuzun onaylandığı yani veriliş tarihi.
 • Geçerlilik süresi ehliyetinizin sınıfına göre farklılık gösterir. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfları için 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfları için ise 5 yıldır.
 • Geçici sürücü belgesini veren makamın adı yer alır, bu başvuru yaptığınız il ya da ilçe ismidir.
 • T.C. Kimlik numaranız.
 • Sürücü Belgenize ait olan numaranın yer alır.
 • Sürücü Belgenizin sınıfı ve kullanabileceğiniz kapsadığı sınıfların yer aldığı bölümdür.
 • Kısıtlamalar bölümünde varsa sağlık raporunda belirtilmiş kısıtlamalardır. Örneğin; sadece gözlükle araç kullanabilir gibi. GÖZLÜKLE ARAÇ KULLANABİLİR GİBİ)
 • Kan grubunuzun yer aldığı bölümdür.
 • Sağ en altta yapılan işlemin tarihi ve işlemi yapan memurun onaylayabilmesi için kaşe ve imza attığı bölüm vardır.

54 Yorum

 1. acil yardım,
  yunanistana arabayla gitmeyi düşünüyorum bu hafta,yeni ehliyet için başvurdum fakat gelmesi zaman alırmış.Verdikleri geçici ehliyet belgesi yurtdışınd geçerli mi?

  Cevapla
 2. Merhaba geçici ehliyet alacağım. Randevum 2 ay sonra olduğu için. Fakat sistemlerde geçici ehliyet randevu alma diye bir seçenek yok. Nr yapmam gerekir.

  Cevapla
 3. gecici ehliyetimin suresi doldu tekrar cikarmam lazim ama ben randevumu yakin bi ile almistim erken olur diye simdi ben bulundugum il emniyetinden gecici ehliyetimin suresini uzatabilirmiyim ?

  Cevapla
 4. Ehliyet farkında geçici belge aldığımızda. Üst sınıfın belgesininde bir araç kullanabilir miyiz?
  Yani a2/b/e/g sınıfı ehliyetim var. D sınıfı ehliyet aldım geçici belge ile d sınırı tır kullanabiliyor muyuz?
  Bide yukarıda birisi yorum yazmış .
  Takografta sorun olmaz, kamyon şoforuyum dediğinizde eski ehliyetinize delik açıp size veriyorlar. Yeni ehliyet gelince kırıp atıyorsunuz. Ama önceden söylemeniz lazım. Imha ederseler sahte ehliyet yaptırmanız lazım. Onuda polisler kabul etmez .

  Cevapla
  1. Ehliyet randevu iptali için tc kimlik no ve referans noyu girin oradan farklı yer ve tarihe randevu alabilirsiniz

   Cevapla
 5. Sınavlarımı kazandım evraklarım herşeyim hazır ama randevu tarihi 28.5.2017
  bu tarihten önce geçici belge alabilirmiyim?

  Cevapla
 6. Slm dosyam hazir randevu aldim randevu gunume 5 gun var gecici ehliyet alabilirmiyim eee bide bulundugum ilde randevu yoktu bnde yakin ilden aldim bulundugum ilden alabilirmiyim gecici ehliyet

  Cevapla
 7. Kolay gelsin sayın hocam simdi ilk defa ehliyet aliyorum radvuyu almış bulunmaktayım gittiğimde geçici ehliyet veririlermi bana

  Cevapla
 8. sa ben yeni ehliyet alıyorum direksiyon sınavını geçtim bütün belgelerim hazır ehliyetimin çıkmasına 10 gün var o süre zarfında geçici ehliyet alabilirmiyim

  Cevapla
 9. Bu yeni ehliyetlerin geçerlilik süresinin 5 yıl olduğu ile ilgili söylenti var 5 yıl sonra yenisinin çıkartılmasını söylüyorlar tekrar sınava falan girip doğrumudur bu bilgi?

  Cevapla
  1. alamassın kardeşim randevun gelmeden ama eğer hemen almak istersen sabah erken randevu sıtesıne gır yakın tarıhler bulabılrısn

   Cevapla
 10. Ben yeni ilk defa ehliyet aldim gecici belge verdiler bunla sehir disina cikabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim

  Cevapla
 11. Direksiyon sınavından geçtim, dosyalarımı bekliyorum ve randevuyu 14 gün sonraya veriyor.Geçici ehliyet alabilir miyim, alabilirsem nereden alınıyor?

  Cevapla
  1. Author

   Emniyete gittikten sonra emniyet veriyor size geçici ehliyeti dolayısıyla şu an alma şansın yok.

   Cevapla
 12. Ehliyetimi kaybettim, randevu aldım 12 gün sonra randevuya kadar kullanacagm bir gecici ehliyet alabilir miyim?

  Cevapla
  1. Author

   malesef geçici ehliyeti emniyet verdiği için daha erken randevu alabileceğin bir yer bulmaktan başka çaren yok araya birilerini sok belki acilse..

   Cevapla
 13. Ben ehliyetimi b c yuksetim gecici surucu belgesi verdiler ama kulandiğim kamyon da togoraf var ne yapmam gerekir

  Cevapla
 14. Sa ustad sertifikami aldim dosyam hazir sadece para makbuzlarini ayarlayip dosyaya eklicemde, 22 sine randevu aldim 17 gun var, simdi gidip alabilirmiyim gecici ehliyeti, nereden alicam almaya giderken yanimda ne olmasi gerekiyo?

  Cevapla
  1. Author

   Geçici ehliyet ilk kez ehliyet alacaklar içinde uygulanmakta, emniyetten isleminizin bitiminde gercek eh gelene kadar verecekler. Ehliyet sertifikası ile de araç kullanamazsın bu arada

   Cevapla
 15. Ben dosyalarımi teslim ettim parmak izini verdim fakat geçici belgeyi almayı unuttum 2 3 güne kadar gelir demişti polis onu almadan bisey olurmu geçici belgeyi geri verme yok demi adrese geldikten sonra

  Cevapla
  1. İlk defa ehliyet alanlar içinde geçerli değil geçici ehliyet, ehliyetine sınıf ekleyen, ehliyet yenileyenlere de veriliyor.

   Cevapla
   1. Dün ilk defa ehliyet almak için emniyete gittim parmak izi vs işlemler yapıldı memur bana geçici ehliyet belgesini verdi ehliyetin gelene kadar bunu kullanabilirsin diye.

    Cevapla
 16. Ben ehliyetimi kaybettim. Gecici ehliyet belgesi almam icin emniyetten randevu almam gerekiyor mu? Yoksa gittigim zaman hemen islem yapilip verilir mi?

  Cevapla
 17. ehliyetimi yeni çıkaracağım dosyalarımn falan herşey hazır çıkması 5 gün sürer dediler ben o süre zarfında geçici ehliyet alabilecek miyim?

  Cevapla