BLOG

H Sınıfı Engelli Sürücü Ehliyeti Almanın Ayrıntıları

H Sınıfı Engelli otomobil veya motosiklet ehliyeti alabilmek için ehliyeti almak için hangi şartlar yerine getirilmelidir?

H sınıfı engelli sürücülerin alması gereken bir sınıftır, başlı başına bir ehliyet sınıfı değildir. Eğer engelli sürücü B sınıfı araç kullanacak ise H alır ya da A2 alacaksa yine H alır. Yani H sınıfı sürücü ehliyeti ile kendi sınıfına ait araç kullanabilirler. Ehliyet alınacağı zaman özel donanımlı bir araçla sınava girilir. H sınıfı sahibi sürücüler ticari araç kullanamaz. Burada en önemli nokta sağlık raporunu alma ve kendi engel durumlarına uygun eğitim alabilecekleri sürücü kursu bulmalarıdır. Gerekli ve yeterli donanımlı araç ve usta öğreticilere sahip sürücü kurslarına kayıt yaptırılmalıdır.

engelli-araci

İlk Defa H sınıfı Ehliyet Alacaklar Neler Yapmalı?

İlk kez H alacaklar öncelikle engellilik durumunu ifade eden bir sağlık raporu alır. Alınacak bu sağlık raporunun ehliyet almasına bir engel teşkil etmemesi gerekmektedir. H sınıfı ehliyet alacaklar aynı diğer sürücü adayları gibi teorik ehliyet sınavlarına tabi tutulurlar. Yazılı ehliyet sınıfını geçen engelli sürücü adayları ardından kendilerine uygun donanımlı direksiyon eğitimini aldıkları özel araçlar ile uygulama sınavına girerler. Sınav süreleri ve direksiyon sınav süreleri diğer sürücü adaylarıyla aynıdır.

Sonradan H Sınıfı Ehliyet Alacaklar Neler Yapmalı?

Daha önce sürücü belgesi olan fakat bir kaza ya da hastalıktan dolayı engel oluşan kişilerde yazılı sınava tabi tutulmazlar ve sağlık durumlarıyla ilgili özel donanımlı araçlarla direksiyon sınavına girip H sınıfı ehliyetlerini alırlar.

H Sınıfı Engelli Ehliyeti alabilmek için Yaş ve Mezuniyet Şartları Nedir?

H sınıfı engelli ehliyeti alabilmek için öncelikle 17 yaşını bitirmiş olmak gerekir, H sınıfı ehliyet almak için en az ilkokul mezuniyeti olma şartı da vardır.

H Sınıfı Engelli Ehliyet alacaklara Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur?

H sınıfı engelli ehliyeti alacak olan sürücü adayları ehliyet sınavında daha önceden trafik ve ilkyardım sorularından sadece sorumluydular fakat yeni düzenleme ile artık tek sınav haline gelen ehliyet sınavında trafik, ilkyardım ve motor sorularının tümünden sorumludurlar. Yani ehliyet sınavında sorulan 50 sorunun tümünü cevaplamak durumdadırlar.

H sınıfı ehliyet almak için engel yüzdesine bakılmıyor mu?

Hayır, bakılmıyor. Önemli olan H sınıfı ehliyet alabilir diye raporunuz olması ve her şeyin bu raporda belirtilmesi gerekmektedir. Yani sağ elinde 4 parmağı olmayan birinin yüzdesini nasıl belirleyeceksiniz, bu kişi gayet tabi H sınıfı ehliyet alabilir.

H sınıfı ehliyeti olanlar hangi tür araçları kullanabilirler?

Sürücü adayı hastanede alacağı sağlık raporunda yazan bilgilere göre araç kullanır, Bu rapora göre sürücü belki özel tertibatlı, elden kumandalı ya da sadece otomatik vitesli araç kullanabilir der. Burada önemli olan sağlık raporunda yazan bilgilerdir. Örneğin sadece otomatik vitesli araç kullanabilir yazan sürücüler başka otomatik vitesli araçları kullanabilir. Fakat özel donanımlı araç kullanabilir diye yazılı olan sürücüler sadece bu araçları kullanır diğer başka araçları kullanamaz. Kişinin engeline göre özel üretilmiş/üretilecek araçlar kullanılabilir. Bu araç özel tertibatlı olarak imal, edilmiş motosiklet ya da otomobil olabilir. (H (motosiklet), H (otomobil) sınıfı sertifika)

H Sınıfı Ehliyette Direksiyon Sınavı Nasıl Olur?

H sınıfı motosiklet otomobil kullanacaklar için sürücünün kendi engel durumuna göre özel tertibatlı olarak imal edilmiş araçlarla sınava girerler. İşitme engelli sürücü adayları için sürücü kursunda valilikçe görevlendirilen bir uzman eşliğinde teorik ve direksiyon eğitimi verilebilir. Bu uzman kişiler özel metotlar ile bilgileri sürücü adayına anlatırlar. Aynı şekilde konuşma engelli olan sürücü adayları için iletişim kurma alanında belgesi olan personel görev alır.

Engelli H Sınıfı Sürücüler Nasıl Vergisiz Otomobil Alırlar, Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları?

Engellilik derecesi % 90’ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaz, engellilik derecesi %90’ın altında olanlar araçta engeline uygun hareket ettirici özel aksam yaptırılması koşuluyla ÖTV ödemeden araç sahibi olabilirler. Araçta özel aksam bulunan engelli araçlarını aileden başkaları kullanması kesinlikle yasaktır, yalnızca ruhsatta belirtilen kişi kullanabilir.

Engelli Araç Alımında Karşılaşılan Sorular ve Cevapları:

Engellilerde aracı kim kullanır sorusuna örnekler ille cevaplandıralım;

Soru 1: Kişinin engele oranı %90’ın üstünde. Aracı kim kullanır.

Cevap 1: Engel oranı %90’dan fazla olduğundan aracı engelli kişi değil de diğer aileden kişiler kullanır.

Soru 2: Kişinin engel oranı %60 ama araç sadece otomatik vitesli. Aracı başkaları kullanabilir mi?

Cevap 2:Araç sadece otomatik vites olduğundan başka herhangi bir özel aksam olmadığından aracı diğer kişiler kullanabilir.

Soru 3: Özel aksamsız araç almak isteyen kişi ÖTV’ den muaf alabilir mi?

Cevap 3: Sakatlık oranı %90’ın altında olanlar otomatik vitesli otomobiller için ÖTV’ den muaftırlar.

Soru 4: Engellilere ait araçlarda 5 yıllık süre dolmadan tekrar ÖTV ödemeden araç alınabilir mi?

Cevap 4:Doğal afet (yangın, sel vb.) ya da araç kaza yapıp pert olursa 5 yıllık süre dolmadan ÖTV ödemeden araç alınabilir. B sebeplerden herhangi biri oluşmadan 5 yıl içinde ÖTV muafiyetinden faydalanmak söz konusu değildir.

Soru 5: Organ nakli olan veya kronik hastalığı olanlar engelli aracı alıp yakınları kullanabilir mi?

Cevap 5: 17 Nisan 2015 tarihinde “29329 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği” ne göre engel oranı %90’ın altında olan “Herhangi bir engeli bulunmayan kişiler” engelli aracı alabilecek ve bu araçları yakınları da kullanabilecek.

Soru 6: Özel aksamlı engelli aracını başkaları kullanabilir mi?

Cevap 6:  H sınıfı sürücü ehliyeti olan ve aynı engele sahip bireyler özel aksamlı aracı kullanabilir. Ayrıca araca özel aksam takılırken aracın orijinalinde ve teknik donanımlarında herhangi bir değişiklik yapılmamış ise araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye akrabaları ya da noterce tasdik edilmiş başka bir sürücü tarafından da kullanılabilecek.

 H Sınıfı Engelli Sürücüler için ÖTV ve KDV Muafiyetleri

Engelli sürücüler için 0 araç alırken devletin onlara tanıdığı bazı parasal avantajlar söz konusu. Engelli sürücüler engelleri sağlık raporu ile belgelendirildiğinde otomobil alırken ÖTV ödemezler sadece KDV öderler. Kamuoyunda diğer bir yanlış algı da Engelliler araç alırken KDV ve ÖTV ödemedikleridir. Engelliler sadece araç alırken Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemez, KDV öderler. KDV ile ilgili açılmış davalar danıştay tarafından red edilmiştir.

Motor silindir hacmi 1600 cm3‘ e kadar otomobillerin ÖTV oranı: %45

Motor silindir hacmi 1600 cm3 fazla olan araçlar için engelliler için bir indirim söz konusu değildir.

Örnek ÖTV İndirimli Sıfır Engelli Aracı Fiyatı Hesaplama

Şimdi bir örnekle vergisiz fiyatı 30.000 TL olan bir aracın Engelli ve diğer sürücüler için anahtar teslimi fiyatını ayrı ayrı hesaplayalım.

Engelli olan kişi 30.000 TL lik aracı alırken sadece %18 KDV öder, ÖTV ödemeyeceğinden 30.000 x 0.18=5.400 35.400 TL ile aracı satın alır.

Diğer sürücüler için hesaplar isek; 30.000 + 13.500 (ötv)=43.500

43.500 x 0.18 =7.830 TL

43.500+7.830 = 51.330 TL ödeyecektir.

Devlet Hastanesinden Alınan Örnek bir Engelli H Sınıfı Ehliyet İçin Sağlık Kurulu Raporu Örneği

engelli-h-sinifi-saglik-raporu

Raporda engel oranı %20 olmasına rağmen kişi H sınıfı ehliyet alabilir raporunu almıştır.engel teşkil edecek serebral falsi (hafif yürüyüş bozukluğu) sonucunda H sınıfı sürücü olur. Özel donanımlı, gaz ve fren pedalları sol ayağa göre tasarlanmış otomatik vitesli otomobil kullanır, şeklinde sonuç ile H sınıfı ehliyet alabilir.

119 Yorum

 1. Mrb arkadaşlar ben ayaklarima sağlam raporu vermiyorlar ama araba kullanıyorum ben özürlü ehliyeti almam için nereye baş vualiyim

  Cevapla
 2. merhaba,
  benim raporum % 42 ortopedik sürekli ibareli. Sol bacağım engelli. Özel donanımlı araç alabilir miyim. Birde emekliyim yeniden sağlık raporuna gerek var mı

  Cevapla
 3. Iyi günler benim sol elimin parmakları yok hastaneden herhangi bir ehliyet raporu alabilmek için ne yapmam gerekiyor ortapedi doktoru verir mi sağlık raporunu bilenler bu yardımcı olsun lütfen!

  Cevapla
  1. slm benım özel tertıbatkı ehlıyetım var ehlıyetımı 1977 yılında aldım fakat sonradan bır gozüm gormuyo sağ sol ğoyuyo fakat ehlıyetı yenıleyecem dıye uğrastım fakat gozden korkuyoyum gırsem heyete sıkıntı olurmu yoksa ehlıyetım iptal olurmu

   Cevapla
 4. Selam bnm raporum %96 ama özel tertibatlı araç ve h sınıfı ehliyet ala bilir yazıyor bende ehliyete başvurdum şuna alıcam ehliyeti ben bu oranla ötv den muaf olurmuyum?

  Cevapla
 5. Merhaba benim yüzde 23 ortopedik engelim var muafiyet başvurularına girebilir miyim ilk defa gireceğim yardımcı olur musunuz derecem tutuyor mu

  Cevapla
 6. Slm herkese benim %42 engelli raporum ve h sınıfı ehliyetim var.yeni araba alabilmem için yeni çıkan ehliyetten istediler.benim ehliyette sadece h sınifi yazıyor ama otomatok vites kullanır ibaresi olmadıgı icin degistirip otomatik vites yazılı ehliyet almam gerekiyor.peki ALLAH izin verirse bu aldıgım arabayı kim yada kimlet kullana bilir yoksa sadece benmi kullanabilirim.

  Cevapla
 7. Bende raporlarımı verdim yüzdemi bekliyom sınav dan cok korkuyom hic bir bilgim yok motor yoktur işşallah sınavda

  Cevapla
 8. Selam ben bugün aldım rapor açıklama bölümünde OTV-MTV-ÖZEL TERTİBATLI ARAÇTA 1.grup sürücü olur yazıyor bu raporla ehliyet çıkara bilir miyim rapor sonucu yüzde 92

  Cevapla
 9. Benim her 2 kulaktada işitme sorunu var sag kulak %50 sol kulakda %50 duyuyor bu durumda ehliyet alabilir miyim herhangi bir sorun olur mu

  Cevapla
 10. İyi aksamlar , arastiripta bi sekilde cevabini bulamadigim bir konu hakkonda bilgi almak istiyorum . Yardimci olursaniz cok memnun olacagim . Babam %93 gözlerden özürlu ve raporda ayni dogrultuda , haliyle ne ehliyet alabilir nede arac kullanabilir , kiz kardesim almanyada yasiyor ve babama hibe arac yollamak istiyor , benim babamizi gezdirebilmem icin . Hangi yollari izleyebiliriz nasil olurda biz araci Turkiyey getirebiliriz , Alamanyada nerelere basvurmalari gerekiyor ilk adim ve son adim olarak ne yapmamiz gerekir . Biliyorsaniz yardimci olun lutfen . bilaldiktas25@gmail.com mail atabilirseniz cok memnun olurum

  Cevapla
 11. 5:50 sol 6:00 miyoptum gözlerime mercek taktirdim doktor ehliyet alamayacagimi söyledi peki engelli ehliyeti alabilirmiyim

  Cevapla