BLOG

Kış lastiği zorunluluğu, Kış lastiği takmamanın cezası, hangi illerde zorunlu?

Kış (Kar ) lastikleri takmamanın cezası nedir?

kis-lastigi-takmama-cezasiAralık ayının 1’i itibariyle başlayan kış mevsimi ile birlikte ülkemizin birçok ilinde 1 aralık-1 nisan tarihleri arasında kar lastiği takmak zorunlu hale gelmiştir. Kurala uymayıp kış lastiği takmayan araç sürücülerine ve işletmecilere 602 TL trafik cezası kesilecektir.

Kış lastiği takmak hangi araçlar için zorunlu?

1 Aralıkta başlayan kış lastiği takma uygulamasına şehirler arasında yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olacaktır.

Hususi Araçlar Kış lastiği takmak Zorunda mı?

Özel araç sahipleri yani binek otomobiller için kış lastiği takma zorunluluğu yoktur. Fakat kişiler kendilerini ve ailelerini korumak adına zorunlu olmasa da kış lastiği takarak güvenliklerini en üst noktaya taşıyabilirler.

Bazı illerde valiler uygun görürse hususi yani binek araçlar içinde kış lastiği zorunlu hale gelebilir. Yani valinin onayı halinde o ildeki tüm araçlar için kış lastiği zorunlu olarak takılması gerekebilir.

Kış Lastiğinin ne gibi faydaları var?

Kış vakti gerekli önlemler alınmazsa trafikteki risk artar, ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı birçok kaza meydana gelebilir. Eğer araç sahipleri yaz lastikleri ile trafikte olurlarsa karlı ve buzlu yolda araçlar kayabilir fren mesafeleri uzayabilir, daha az yol tutuşuna sahip olabilirler.

Kış Lastiği Neden Takmalıyız?

  • Kış lastiklerinde olan diş derinliği daha fazladır ve bu yüzden araç yola daha iyi tutunur ve kaymaz ya da daha az kayar. Kış lastiklerindeki desen doluluk oranı daha az olduğundan buz, su, çamur gibi maddeler lastikteki oluklardan dışarı atılır.
  • Kış lastikleri kış şartlarında sertleşmez ve tutunma özellikleri daha iyi olur.
  • Kış lastiklerinde daha fazla kılcal damarlı yapıda olması ve bloklarının dişli olması aracın çekiş gücünü artırır.
  • +7 dereceden daha soğuk yollarda fren mesafesi daha kısa olacaktır.
  • Ayrıca kış lastiği takılı araçlar daha az yakıt tüketirler.

Araçta iki lastik kış lastiği iki lastik yaz lastiği olmamalıdır.

Lastiğin Kış lastiğini olduğunu nasıl anlarım?

Lastiğin üzerinde yazan M&S (Mud-Snow), M+S ve Snowflake ya da Snowflake gibi sembol ve yazılar varsa bu lastik kış lastiğidir.

Kış Lastiğini Hangi Ortamda saklamalıyım?

Kış lastikleri kullanılmadıkları yaz döneminde yağ ve benzeri kimyasallardan uzak, güneş ışığı almayan kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır.

Kış Lastiği takmanın zorunlu olduğu iller hangileridir?

Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce illerindeki ticari araçlar kış lastiği takmak zorundadırlar.

1 Yorum

  1. bu uygumayı yazanlar suçlu yerel yönetimlerin kısıtlı imkanlarına kızmamak gerekir ellerinden geleni 24 saat aralıksız yapıyorlar

    Cevapla