BLOG

Psikoteknik Nedir, Psikoteknik Testi, Psikoteknik Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Psikoteknik Değerlendirme Nedir?

Bireyin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Diğer bir tanımla psikoteknik kişilerin belirli merkezlerde özellikle bakanlıktan yetkili olan psikoteknik değerlendirme merkezlerinde bir psikolog nezdinde en az 60 dakika süreyle Sağlık Bakanlığınca onaylı bir test cihazıyla yapılır. Ardından psikiyatri uzmanının görüşü ve en sonunda da il sağlık müdürlüklerinden alınacak bir raporla bunun belirlenmesi belge altına alınmasıdır. Alınacak bu belgeler raporlar seyahat süresince sürücünün yanında olması gerekir. Bu değerlendirme bedenen ve ruhen sürücünün sağlıklı mıdır yoksa değil midir sorularına yönelik yapılan bir bilimsel araştırma, bilimsel bir test ve muayenedir.

psikoteknik-testi

Psikoteknik Değerlendirmede Nelere Bakılır;

Araç sürücülerinin güvenli bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan  algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel becerilerini ölçer.

Araç sürücülerinin psikomotor yetenek ve becerileri yani tepki süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki verme süreleri gibi durum ve davranışları ölçülür.

Psikoteknik Değerlendirmenin amacı Nedir?

Ticari araç sürecek sürücülerin veya yolcu taşıyan sürücülerin trafikte tehlike yaratabilecek olanların ayrılabilmesi bu kişilere araç kullanma yetkisi verilmemesi bu şekilde de topluma gelecek zararın engellenmesidir.

Eğer psikolojik ve bedensel açıdan rahatsız olup da bu tarz araçları kullanan kişiler ayıklanmaz ise bu sürücüler diğer sürücüleri ve trafiği olumsuz etkileyebilir, ölümlü yaralanmaları, maddi hasarlı kazalara sebep olabilirler.

Ayrıca risk altında olan sürücülerin rehabilitasyonu ve tedavi edilerek bu davranışları yapmaları engellenebilir.

Psikoteknik Değerlendirmeye Kimler Girmek Zorundadır?

Bu grubu ikiye ayırmamız gerekir. Birinci grup binek araç sahipleri aşağıda yazan trafik ihlallerini yaparlar ise ehliyetleri geri alınır  ve süre sonunda psiko-teknik değerlendirme testine girerler.

Belirlenen hız sınırını %30 dan fazla aşan ve aynı ihlali 5 kez yapmış sürücüler. 1 yıl ehliyetleri geri alınır ve yıl sonunda psiko-teknik değerlendirme testine girerler.

Son 1  yıl içinde 100 ceza puanını 2. kez aşan sürücülerin ehliyetine 4 ay el konulur ve süre sonunda psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulur.

Son 5 yıl içinde 3 kez alkollü araç kullanırken yakalananlarda ehliyetleri geri alınır ve süre sonunda psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulur.

İkinci grup ise ticari faaliyet yapan sürücülerin gireceği psiko-teknik değerlendirme testleri ile ilgilidir.

Vergi mükelleflerine kayıtlı ticari araçları kullanan sürücüler bu belgeyi almakla yükümlüdürler.

K2 yetki belgesindeki araçları kullanacak sürücülerin alması zorunludur. K2 yetki belgesi nedir sorusunda cevap ise; taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşıyacaksa ticari maksatla yapmayacak olanların sahip olması gereken belgedir.

K2 belgesi olan kişilerin SRC belgesine de sahip olmalıdırlar.

Büyük otobüs kullananlardan 26 yaşından gün almaları ve 63 yaşından küçük olmaları. Yolcu taşımacılığı yapanların en az lise mezunu olmaları. Eşya ve kargo taşıyan sürücülerin en az ilköğretimmezunu olmaları ve 63 yaşından gün almamaları gerekmektedir.

 Tehlikeli madde taşıyan taşıtları kullanan sürücüler.

Uluslararası taşımacılık yapan sürücülerin uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ve terör suçlarından hüküm giymemiş olmaları gerekir.

Psikoteknik testi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Alkollü,  uyuşturucu gibi maddelerin etkisi altında olmamanız, aşırı uykusuz, aşırı yorgun olmamanız gerekmektedir. Tüm bunlar yapılacak testte başarılı olmanızı etkiler. Ayrıca yakın gözlük kullanıyor iseniz yanınızda mutlaka getirin ki bilgisayar ekranında olanları görebilirsiniz.

Psikoteknik Testi için Gerekli Evraklar

  • 2 adet vesikalık resim
  • Nüfus Cüzdanı
  • Sürücü Belgesi

Psikoteknik Belgesinin Geçerlilik Süresi;

3 nüshalı olan belge trafiğe çıkıldıktan itibaren 5  yıl geçerliliği vardır. 5 yıl geçtikten ilgili yeniden psikoteknik teste girmeli vebelgesini tazelemelidir. Buradaki ama sürücünün 5 yıl boyunca hareket, davranış ve psikolojisinde bir bozulma vs. olup olmadığının tespiti içindir.

Psikoteknik Değerlendirme Süresi Ne Kadardır?

Psikoteknik değerlendirme en az 60 dakika olmalıdır. 1 saat yani 60 dakikadan az olan raporların bir geçerliliği yoktur. Psikoteknik değerlendirme yapıldıktan sonra sonuçlar 1 hafta içinde çıkar ve belge sürücüye teslim edilir.

1 Yorum

  1. Gerekli evraklar demişsin .iki adet fotoğraf .kimlik.ve sürücü belgesi ???.
    – ehliyetimiz yokki nasil verelim ?
    – bu belgeyi alip emniyetten alacaz ehliyeti sana nasil evliyet verelim

    Cevapla