BLOG

Radar Hız Sınırı Cezası Ne Kadar?

2018 Hız sınırı cezaları ne kadar?

2018 yılında uygulanacak radara yakalanma, 2018 hız sınırı cezaları ne kadar, 2018 radar cezası ne kadar oldu? gibi sorularınıza cevaplar yazımızda.

2018 yılı için belirlenmiş radar cezaları

  • 2018 yılında belirlenen hız sınırından %10’dan %30’a kadar aşmanın trafik cezası 235 TL, radar cezasını 15 gün içinde öderseniz, radar cezası erken ödeme indirimiyle birlikte 176.25 TL’ye düşer. Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşmanın ceza puanı 15 dir.
  • 2018 yılında belirlenen hız sınırından %30’dan fazla aşmanın trafik cezası 488 TL, hız sınırını %30’dan fazla aşma cezasını erken ödeme indirimiyle öderseniz 366 TL’ye düşer. Hız sınırını %30’dan fazla aşmanın trafik ceza puanı 20 dir.

Hız Sınırını %10’dan az aşarsak ceza öder miyim?

Örneğin yerleşim yeri içindeki otomobil için hız sınırı 50. Siz 54 ile bu noktadan geçseniz bile ceza kesilmez, 55 ve yukarısı için ceza kesilir.

Hız Sınırı, Radar Cezası Nereye Ödenir?

Radar Cezası bağlı bulunduğunuz yerde bulunan vergi dairelerine veya internet üzerinden gelir idare başkanlığının sitesi üzerinden online bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Kesilen radar cezalarına 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. %30 hız sınırını geriye doğru 1yıl içinde 5 kez ihlal eden sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl süreyle el konulur.

Radar cezaları nasıl kesiliyor?

Radar cezaları üç yöntemle kesilmektedir. Birinci yol belli noktada sivil yada resmi polis aracına konulan ve hız ölçümü yapan cihaz sayesinde hız ölçümü yapılır ve hız ihlali yapan araçları az ileride duran polis ekiplerine bildirilir. İleride bekleyen trafik polisi çevirip hem hız sınırı cezasını keser, hem de trafik ceza puanını ehliyetinize yansıtır.

İkinci yol, yollara yerleştirilen kamera sistemiyle ceza kesilmesidir. Ya direk hızınızı ölçen kamera yardımıyla ceza kesilir ya başlangıç ve bitiş noktasına kamera yerleştirip geçen süreye göre hız ölçümü yapılır ve belirlenen hız sınırını geçenlere ceza kesilir. Bu kamera sistemleri EDS diye adlandırılır. EDS ile kesilen cezalar kayıtlı adresinize posta yoluyla tebligat şeklinde gönderilir. Bazen gelen postada aracın o anlık ihlalini ve plakayı fotoğraf şeklinde görürsünüz. EDS ile kesilen cezalarda ehliyetinize bir ceza puanı yansıtılmaz

Üçüncü hız sınırı ceza kesme yöntemi ise gezici araçlarla yapılır. Radar teknoloji ile donatılmış araçlar ile hız sınırı ihlalleri, hatalı parklar, hatalı solla, ters yönde gitme gibi cezalar kesilir. Fakat çok yapılan bir uygulama değildir.

2017 trafik cezaları burada

1 Yorum