BLOG

Trafik Cezası Hesaplama, Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama

Aşağıdaki trafik cezası hesaplama aracımız ile yaptığınız trafik ihlaline göre ödeyeceğiniz trafik ceza tutarını, trafik ceza puanını ve erken ödemeniz durumunda ne kadar indirimli ödeyeceğiniz gibi tüm sorularınıza cevap verecek online trafik cezası miktarı öğrenme motorumuzu hizmetinize sokuyoruz. Amacımız tüm bu bilgileri bir çırpıda öğrenmenizi sağlamak.

İhlal

Öncelikle formdan trafik cezasına yol açan ihlali seçin ve hesapla butonu ile devam edin. Trafik cezanızın ne kadar olduğunu, trafik ceza puanının kaç olduğunu ve cezanızı erken öderseniz ne kadar indirimli ödeyeceğiniz size gösterilecektir.

Trafik cezaları size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 yani 1/4’ünü düşerek geriye kalanını ödersiniz. Bu miktarda cezanın miktarına göre 24 TL ile yaklaşık 1000 TL civarında cebinizden daha az paranın çıkmasına sebep olur.

Örneğin; 2017 kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206 TL iken 15 gün içinde öderseniz 154.5 TL ye kadar düşmektedir. Yaklaşık olarak 50 TL daha az ödersiniz.

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

İsminize ya da aracınıza yapılmış trafik cezası var mı yok mu öğrenmenin 2-3 farklı yolu vadır. İsterseniz E-devlet şifrenizle girerek tüm ceza bilgilerinize ulaşabilirsiniz. İkinci yol ise Gelir idaresi başkanlığının motorlu taşıtlar vergisi ödeme ekranından cezanız varsa öğrenebilirsiniz. Üçüncü yol ise emniyetin ilgili sayfasından kişisel bilgilerinizi girerek trafik ceza sorgulaması yapabilirsiniz.

Trafik cezaları nereye ödenir?

Trafik cezalarını online bir şekilde internetten ödeyebileceğiniz gibi isterseniz de elden;

 • Vergi Dairesine
 • PTT şubelerine
 • Banka Şubelerine ödenebilmektedir.

Trafik Cezasının Gecikme Cezası Var mı?

Evet var, Trafik cezasını ödemezseniz, size tebliğ tarihinden itibaren her ay %5 oranında ceza işlemeye başlar.

10 Yorum

 1. Ceza caydırıcılık için vardır. Ama bu bütçe açığı için alınan para haline döndü. Her şeye vergi her şeye ceza. Yaşasın devlet.

  Cevapla
 2. Herkes kurallara uyacak. Canınız yanınca neden o yolda bukadar hız yapılıyor diye devlete sallarsınız. Ceza terbiye eder🧠

  Cevapla
 3. Yil sonu yaklasti gozunuz vatandasin zorla kazandigi kazanana kadarda 50 defa vergi suzgecinden geçen helal parasinda.

  Cevapla